Bezrobotność

„Stabilna praca – silna rodzina”. Pilotażowy projekt MRiPS 

Trwa nabór na projekty pilotażowe adresowane m.in. do kobiet wracających do pracy po urodzeniu dziecka czy młodych osób, które nie chodzą do szkoły i nie pracują – poinformowało Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Na projekt „Stabilna praca – silna rodzina” MRiPS przeznaczy 57 mln zł.

Nabór wniosków potrwa do 12 listopada – poinformowało w komunikacie Ministerstwo.

„Projekt adresowany jest do publicznych służb zatrudnienia – m.in. wojewódzkich i powiatowych urzędów pracy, które chcą wdrożyć nowe metody czy sposoby pomocy osobom bezrobotnym, poszukującym pracy lub pracodawcom, w celu przygotowywania rozwiązań o charakterze systemowym” – informuje resort. „Przy realizacji projektów urzędy będą mogły współpracować m.in. z Ochotniczymi Hufcami Pracy, agencjami zatrudnienia, związkami zawodowymi czy organizacjami reprezentującymi interesy pracodawców” – dodają urzędnicy.

W ramach ogłoszonego naboru szczególnie premiowane będą projekty pilotażowe zawierające rozwiązania skierowane do: osób wyłączonych z rynku pracy z powodu opieki nad dziećmi/osobami zależnymi oraz seniorami, w szczególności rodziców powracających lub wchodzących na rynek pracy; kobiet powracających na rynek pracy po urodzeniu dziecka, urlopie macierzyńskim lub wychowawczym, okresie bierności zawodowej związanym z wychowywaniem dzieci; osób młodych do 30. roku życia, z grupy NEET (tj. osoby nieuczące się, niepracujące i nieszkolące się). Również projekty z rozwiązaniami wspierającymi pracodawców w zatrudnianiu pracowników w formie pracy zdalnej, mieszkających na terenach zagrożonych trwałą marginalizacją lub w miastach średnich tracących funkcje społeczno-gospodarcze.

Ministerstwo poinformowało, że na realizację pilotaży w ramach projektu „Stabilna praca – silna rodzina” w tym roku zostanie przeznaczonych 57 mln zł. To środki z rezerwy Funduszu Pracy. Wybrane projekty będą musiały być zrealizowane do końca 2023 roku.

Źródło: oprac. za Bankier.pl. Zdjęcie ilustracyjne – fot. Pexels.

21 października 2021