Wykluczenie cyfrowe

Poznań. Seniorzy uczą się obsługi komputera

Wykluczenie cyfrowe dotyka od 60 do 80 proc. seniorów w Polsce. W Poznaniu realizowanych jest wiele programów, podczas których starsze osoby mogą nauczyć się obsługi komputera. Jak przyznaje Iga Malinowska z Fundacji Młyn Wsparcia, największe zainteresowanie wśród seniorów budzi założenie konta i nauka obsługi facebooka. 

W Polsce ok. 70 proc. osób korzysta z internetu. Nie wszyscy jednak mają dostęp do sprzętu i sieci. Najczęściej wykluczone cyfrowo są trzy grupy osób: seniorzy, osoby niepełnosprawne oraz osoby w złej sytuacji ekonomicznej.

Wykluczenie cyfrowe wśród seniorów może dotyczyć nawet 60 proc. osób w wieku od 60 do 68 lat i 80 proc. w wieku od 68 lat w wzwyż. Przeszkody są różne, czasem czysto fizyczne – urządzenia mobilne są małe i przez to trudne w użyciu dla osób starszych. Zazwyczaj jest to też brak wiedzy, jak posługiwać się sprzętem i jak poruszać się po intrenecie. Może to być też brak interesujących treści, czy wręcz niezrozumienie części przekazu np. memów czy innych grafik.

Często pojawia się też autowykluczenie. Seniorzy mówią: „To nie jest dla mnie, nie dam sobie rady. Jestem zbyt stary”. Wykluczenie cyfrowe zmniejsza dostęp osób starszych do rynku pracy, a także wyklucza z życia kulturalnego.

Jak mówi Iga Malinowska z Fundacji Młyn Wsparcia, starsze osoby, które uczą się obsługi komputera w fundacji podchodzą do tego z dystansem a nawet strachem. Sama nauka obsługi komputera jest dla seniorów trudna i abstrakcyjna. Starszym osobom trudno jest wysiedzieć dwie godziny przy komputerze. Po takiej sesji jest im ciężko wstać, bolą ich plecy i kości. Seniorom spada też poziom koncentracji i uwagi.

W lipcu tego roku zakończył się 10-letni program „Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu w Poznaniu”, realizowany przez Urząd Miasta Poznania. Był on współfinansowany ze środków unijnych. Z projektu skorzystało ponad 3000 osób, z tego ponad 50 proc. stanowiły osoby w wieku 60+. Zakwalifikowanym osobom dostarczany był komputer oraz połączenie z siecią. Jeśli miasto znajdzie zewnętrzne środki finansowe, nie jest wykluczone, że w przyszłości pojawi się podobny program.

Poznań jest miastem otwartym na potrzeby seniorów i na podnoszenie ich kompetencji, a działania miasta skoncentrowane są na tym, żeby seniorów włączyć cyfrowo. Sama Fundacja Młyn Wsparcia właśnie kończy program „Senior online a nie offline”, który finansowany był z Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych UM. Pierwsza część składała się z warsztatów z obsługi komputera i z pakietu MsOffice. Kolejnym etapem była obsługa internetu. Zainteresowanie programem było duże.

Seniorzy w fundacji mogą też skorzystać z kafejki internetowej i cyklu indywidualnych spotkań, podczas których mogą rozwiązać swój cyfrowy problem z pomocą osoby z fundacji.

Obecnie Fundacja Młyn Wsparcia prowadzi kolejny program nauki obsługi komputera i internetu od podstaw. „WłączONy senior” finansowany jest z Ministerstwa Polityki Społecznej i Rodziny. Rekrutacja trwa a chętne osoby mogą zwracać się do Agnieszki Jarosz, koordynatorki projektu. Tel. 662-035-498.

Źródło: oprac. za Głosem Wielkopolski. Zdjęcie ilustracyjne – fot. Pexels.

21 października 2021