Przemoc domowa

Sosnowiec. Coraz więcej przemocy wokół młodych ludzi

Co piąty sosnowiecki uczeń padł ofiarą agresji psychicznej we własnym domu. Co trzeci doświadczył przemocy fizycznej ze strony rodziców. Około 13-15 procent dzieci jest świadkami przemocy w rodzinach.

W szkołach młodzież zmaga się z wykluczeniem społecznym. W internecie pada ofiarą hejtu. Niestety jest coraz więcej takich przypadków, a sprawcy są bezkarni.

Kiedy mamy problemy w rodzinie, jakieś dysfunkcje one bardzo często są przenoszone na te dzieci, na tych młodych ludzi. Często spotykamy się my, jako funkcjonariusze policji, że te młode osoby albo w jakiś taki bardzo lekceważący sposób podchodzą do takich rzeczy, albo nie zdają sobie sprawy z tego, że takie słowa hejtu mogą wyrządzić krzywdę drugiemu człowiekowi na lata – powiedział podkomisarz Mateusz Ciszewski z Komendy Miejskiej Policji w Sosnowcu.

Coraz częściej pojawiają się doniesienia o przypadkach przemocy wśród nieletnich. Nagrania z takich zdarzeń trafiają do mediów społecznościowych. Ostatnia sytuacja miała miejsce w Jaworznie, gdzie ofiarą agresywnych nastolatek padła 16-letnia dziewczyna. Według danych policji w ubiegłym roku nieznacznie wzrosła liczba czynów karalnych popełnianych przez nieletnich. W 2022 roku było ich ponad 8 tysięcy.

W Sosnowcu na szczęście przestępczość wśród osób nieletnich spada. Dochodzi jednak do innych zjawisk przemocy.

Popełnianie czynów karalnych to jest zdecydowany spadek. Natomiast możemy mówić o innych formach przemocy: cyberprzemoc, agresja rówieśnicza. Kiedyś nie do pomyślenia było żeby ojciec skrzywdził dziecko. W tej chwili w mediach widzimy, że tak jest. Więc ta agresja i ta przemoc była w innej formie na pewno, bo ona się zmieniła – mówi Bożena Kowalska zastępca kuratora Sądu Okręgowego w Sosnowcu.

Najczęstszą formą cyberprzemocy jest szerzenie plotek. Jest też publikowanie w sieci ośmieszających filmików, zdjęć czy innych treści.

Źródło: oprac. za eska.pl. Zdjęcie ilustracyjne – fot. Shutterstock.

30 marca 2023