Wykluczenie społeczne

Łódź. Śniadanie wielkanocne dla samotnych

Mieszkańcy Łodzi, którzy z różnych przyczyn spędzaliby zbliżającą się Wielkanoc w samotności, a chcieliby zasiąść przy wspólnym, świątecznym stole, podzielić się jajkiem, porozmawiać z drugim człowiekiem i przeżyć ten czas w świątecznej atmosferze, jak również łodzianie, którzy potrzebują wsparcia, doświadczają bezdomności i mierzą się z różnymi trudnościami życiowymi… Wszystkie te osoby są serdecznie zapraszane na tegoroczne Miejskie Śniadanie Wielkanocne dla Samotnych organizowane przez Urząd Miasta Łodzi i Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi we współpracy z Centrum Służby Rodzinie oraz Stowarzyszeniem Missio Quotidiana, którego główną formą działalności jest obecnie akcja „Zupa na Pietrynie”.

Tegoroczne, łódzkie Śniadanie Wielkanocne odbędzie się w dwóch formach: stacjonarnej w Hali EXPO-Łódź (al. Politechniki 4) w wielkanocną niedzielę 9 kwietnia o godz. 12, gdzie przy wspólnym, stole zasiądzie razem 450 osób oraz mobilnej w postaci 100 paczek dla potrzebujących, z przygotowanymi, świątecznymi potrawami, które będą dostarczane od czwartku 6 kwietnia do soboty 8 kwietnia do wszystkich tych, którzy z różnych przyczyn pozostaną w trakcie Wielkanocy w mieszkaniach i domach. W sumie więc w tegorocznym Miejskim Śniadaniu Wielkanocnym weźmie udział 550 osób.

Uczestnicy zarówno stacjonarnego, jak i mobilnego Śniadania Wielkanocnego będą mogli skosztować m.in. białego barszczu, jajek, kiełbasy, owoców, ciast (w tym tradycyjnych babek wielkanocnych) oraz słodkości w postaci czekoladowych jajek i zajączków. Na stołach w Hali EXPO-Łódź pojawią się także sałatki oraz wędliny. Potrawy znajdujące się w rozwożonych paczkach zostaną hermetycznie zapakowane. W paczkach znajdą się dodatkowo świąteczne kartki przygotowane przez dzieci z łódzkich przedszkoli. Wolontariusze będą składali wielkanocne życzenia osobom, do których przyjadą (Centrum Służby Rodzinie, Stowarzyszenie Missio Quotidiana oraz akcja „Zupa na Pietrynie” posiada bazę składającą się z około 1,5 tys. wolontariuszy).

By wziąć udział w Śniadaniu Wielkanocnym (zarówno w wersji stacjonarnej, jak i mobilnej) należy wcześniej się zgłosić. Zapisy będą prowadzone przez pracowników Klubu Integracji Społecznej Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łodzi pod numerem telefonu: (42) 208 25 58. Zgłoszenia będą przyjmowane w czwartek 30 marca, piątek 31 marca oraz poniedziałek 3 kwietnia – każdego dnia od godz. 8 do godz. 16 (decyduje kolejność zgłoszeń). Chętni są także typowani przez pracowników socjalnych łódzkiego MOPS z grona osób, z którymi współpracują na co dzień.

Źródło: oprac. za lodz.pl. Zdjęcie ilustracyjne -fot Shutterstock.

30 marca 2023