Seniorzy

Solidarnościowy Konwój Wsparcia Seniorów

Po raz trzeci rusza Solidarnościowy Konwój Wsparcia Seniorów. Tym działaniem chcemy wspomóc najbardziej potrzebujących, przekazując pomoc żywnościową do wielu ośrodków wsparcia w całej Polsce – powiedziała we wtorek (21 grudnia 2021 r.) minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Podczas briefingu prasowego przed siedzibą Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej w Warszawie Maląg przypomniała, że Solidarnościowy Konwój Wsparcia Seniorów rusza już po raz trzeci.

„Tym działaniem chcemy wspomóc najbardziej potrzebujących, przekazując pomoc żywnościową do wielu ośrodków wsparcia w całej Polsce. Dotychczas, w ramach akcji, przekazaliśmy blisko 3 tys. ton żywności” – poinformowała.

Jak zaznaczył prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michał Kuczmierowski, czas przedświąteczny to okres, kiedy możemy podzielić się naszymi zasobami z osobami potrzebującymi wsparcia.

„Ta edycja to ponad 800 ton żywności, która w 120 transportach trafiła lub trafi w najbliższych dniach do ponad 18 magazynów 11 organizacji w całej Polsce” – poinformował.

Dodał, że w tym roku, ze względu na to, co się dzieje na wschodniej granicy Polski, „lwia część tej pomocy trafi do ośrodków, które wspierają osoby ubogie na terenach na wschodzie Polski: w woj. podlaskim i lubelskim”. „Tam, gdzie jest problem z ograniczeniem pracy, z ograniczeniem możliwości obsługi i przyjmowania turystów” – zapowiedział.

Dyrektor Caritas Polska ks. Marcin Iżycki przekazał, że łączna wartość produktów żywnościowych w tej edycji wynosi 4,5 mln zł. „W całym roku to ponad 8,5 mln zł. A licząc razem z pomocą na terenie przygranicznym to 17 mln zł” – wskazał.

Prezes Towarzystwa Pomocy im. Św. Brata Alberta Wojciech Bystry podkreślił, że w czasie zimowym i świątecznym każde wsparcie jest bardzo cenne. Zwrócił uwagę, że każdy z nas może pomóc osobom w kryzysie bezdomności, samotnym i starszym. „Reagujmy, wspierajmy, pomagajmy” – zaapelował.

Solidarnościowy Konwój Wsparcia Seniorów, komponent Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów, został uruchomiony w grudniu ubiegłego roku by wesprzeć najbardziej potrzebujących – osoby starsze, osoby w kryzysie bezdomności czy też w innej trudnej sytuacji życiowej.

Dzięki Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych, we współpracy z organizacjami pozarządowymi i podmiotami kościelnymi, w sumie blisko 3 mln kilogramów żywności trafiło w trzech transzach do punktów magazynowych, a następnie zostało rozdysponowane do placówek zajmujących się osobami najbardziej potrzebującymi.

W ostatniej transzy wzięły udział m.in. Caritas Polska, Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta, Zgromadzenie Sióstr Służebniczek Najświętszej Maryi Panny, Dom Zakonny Zgromadzenia Sióstr Urszulanek N.M.P. z Gandino, Towarzystwo Pomocy Dzieciom, Fundacja „Zielona Dobroczynność”, a także Fundacja A.R.T.

Organizacjom tym, w ramach ostatniej transzy, przyznano z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych blisko 900 ton żywności.

Źródło: oprac. za wgospodarce.pl. Zdjęcie ilustracyjne – fot. Pzxels.

21 grudnia 2021