Słupsk. Otwarto punkt wsparcia dla ofiar przemocy domowej oraz osób w kryzysie
Przemoc domowa

Słupsk. Otwarto punkt wsparcia dla ofiar przemocy domowej oraz osób w kryzysie

Punkt Interwencji Kryzysowej i Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie otwarto w Słupsku. Potrzebujący mogą skorzystać z różnych form wsparcia, od psychologicznej i prawnej, po znalezienie lokalu zastępczego.

Z pomocy mogą skorzystać wszyscy mieszkańcy, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji. Nie chodzi wyłącznie o przypadki przemocy fizycznej lub psychicznej, ale także np. utrata zatrudnienia, śmierć bliskiej osoby, kryzys zdrowotny czy rozpad związku.

– Naszym celem było to, abyśmy tworzyli systemowe rozwiązania trudnych spraw. Nie chcieliśmy, aby to był tylko punkt, który docelowo świadczy usługę, gdy teraz coś się dzieje, a nie ma dalszego przełożenia na pomoc realną tym osobom, czy w postaci poszukiwania lokalu, czy pomocy prawnej, aż do rozstrzygnięcia sprawy przed sądem – mówi Krystyna Danilecka-Wojewódzka, prezydent Słupska.

Jak informuje słupski ratusz, wsparcie jest udzielane bez względu na wiek, płeć, dochód, rasę, wyznanie, czy przekonania. Punkt przystosowany jest dla osób niepełnosprawnych – w budynku jest podjazd i winda. Pomoc osobom doświadczającym przemocy w rodzinie udzielana będzie zarówno w formie dyżurów stacjonarnych w punkcie, jak i w ramach dyżurów telefonicznych w godzinach nocnych, w weekendy oraz w dni świąteczne.

W ubiegłym roku w Słupsku odnotowano prawie 120 przypadków przemocy w rodzinie.

Punkt Interwencji Kryzysowej i Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie działa w Słupsku przy ul. Jana Pawła II (VI piętro) – dla niepełnosprawnych wejście od strony przychodni. Godziny pracy: w dni powszednie 7.30-20.00, w soboty 8.00-13.00.

źródło: Radio Gdańsk

25 lutego 2021