Bezrobotność

Co szósty absolwent w Polsce nie ma pracy. Rośnie bezrobocie wśród młodych

Stopa bezrobocia wśród młodych ludzi w Polsce rośnie. Także wskaźnik zatrudnienia absolwentów nie jest najlepszy, bo wyniósł w 2020 r. 84 proc., co plasuje nas w środku europejskiej stawki – donosi „Rzeczpospolita”, powołując się na dane firmy doradczej Savoy Stewart.

Wskaźnik zatrudnienia absolwentów na poziomie 84 proc. jest wyraźnie lepszy niż we Włoszech (58,7 proc.), Grecji (59,4 proc.) czy Francji (75,7 proc.), ale gorszy niż Niemczech (92,7 proc.), Norwegii (90,5 proc.) czy Czechach (87,3 proc.).

– Wskaźnik na poziomie 84 proc. to całkiem przyzwoity wynik. Pokazuje, że polski rynek pracy jest czy też był dotychczas, na tyle chłonny, że zdecydowana większość absolwentów z powodzeniem odnajduje się na tym rynku. Z drugiej strony może niepokoić fakt, że aż 16 proc., czyli co szósty młody człowiek po szkole, jednak ma problemy ze znalezieniem zatrudnienia – ocenia w rozmowie z „Rzeczpospolitą” Andrzej Kubisiak, wicedyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

„Ekspert dodaje, że podobny obraz sytuacji w Polsce pokazują badania dotyczące młodych ludzi, którzy ani się nie uczą, ani nie pracują, żyją w zawodowej próżni. Część z tych osób to mieszkańcy obszarów, gdzie pracy po prostu nie ma” – podkreśla „Rz”.

W badaniu Savoy Stewart absolwenci to osoby, które ukończyły szkołę średnią lub wyższą w okresie ostatnich trzech lat. W przypadku danych Eurostatu o stopie bezrobocia wśród młodych najnowsze dane mówią o 12,5 proc. w III kwartale 2020 r.

źródło: Business Insider

25 lutego 2021