Niepełnosprawność

Savoir-vivre wobec osób niepełnosprawnych na wózkach

Osoby korzystające z wózka mogą mieć różne stopnie niepełnosprawności i zróżnicowane możliwości. Niektóre osoby używają do poruszania się ramion i dłoni, inne mogą wstać i przejść krótki dystans same.

  • Zwracając się do osoby z niepełnosprawnością lub mówiąc o niej, stawiaj osobę na pierwszym miejscu, zamiast „przykuty do wózka inwalidzkiego” mów „osoba korzystająca z wózka inwalidzkiego”.
  • Szanuj przestrzeń osoby z niepełnosprawnością i nie wykorzystuj jej do własnych potrzeb. Wózek inwalidzki nie jest sprzętem, który pełni funkcję stolika czy wieszaka, nie jest też rowerem ani pojazdem, z którego właściciel korzysta dla przyjemności. Unikaj dotykania jej wózka, skutera czy laski, gdyż osoby niepełnosprawne uważają je za część ich przestrzeni osobistej.
  • Nie nachylaj się przesadnie nad osobą na wózku, witając się czy rozmawiając z nią. Zachowuj się w taki sam sposób jakbyś rozmawiał z osobą pełnosprawną, jeżeli przewidujesz dłuższe spotkanie czy dyskusję, postaraj się usiąść tak, aby twoja twarz znajdowała się na wysokości twarzy rozmówcy.
  • Nie stój nad głową osobie siedzącej na wózku, rozmawiając z nią postaraj się, aby nie musiała ciągle trzymać uniesionej głowy, bo jest to dla niej bardzo niewygodne.
  • Zapytaj, czy osoba poruszająca się na wózku życzy sobie, aby pomóc jej go pchać lub wnieść po schodach. Zanim dotkniesz wózka zapytaj, w jaki sposób to zrobić, aby go nie uszkodzić.
  • Reaguj uprzejmie na prośby osób niepełnosprawnych.

Źródło: oprac. za expressilustrowany.pl. Zdjęcie ilustracyjne – fot. Shutterstock.

23 lutego 2023