Niepełnosprawność

Samochód dla osoby niepełnosprawnej

Pojawienie się niepełnosprawności nie musi oznaczać dla kierowcy końca jego przygody za „kółkiem”. Samochód dla niepełnosprawnego jest ogromnym ułatwieniem w życiu codziennym i pomocą w samodzielnym funkcjonowaniu. Potrzebna jest odpowiednia adaptacja pojazdu, by móc nadal cieszyć się bezpieczną jazdą.

Z pomocą przychodzą specjalistyczne serwisy dostosowujące samochody do potrzeb niepełnosprawnych. Oferują one adaptacje pojazdów przeznaczonych zarówno dla kierowców z niepełnosprawnościami jak i niepełnosprawnych pasażerów.

Zanim firma serwisowa przystąpi do adaptacji pojazdu musi dokonać szczegółowej analizy potrzeb i deficytów kierowcy z niepełnościami. Następnym krokiem będzie dobór odpowiedniego oprzyrządowania w zależności od potrzeb kierowcy. Serwisy zajmujące się adaptacją oferują między innymi systemy ręcznego sterowania gazem i hamulcem czy gaz-hamulec-sprzęgło. W ofertach znajdziemy również: ręczne sprzęgło, obrotowe fotele, najazdy, windy dla wózków i wiele innych. W przypadku zainteresowania taką usługą najlepiej skontaktować się z wybraną firmą i przedstawić swoje oczekiwania. Oferty serwisów różnią się od siebie.

Urządzenia montowane w pojazdach powinny być przebadane przez Przemysłowy Instytut Motoryzacji i uzyskać Certyfikat PIMOT. Zastosowanie urządzeń certyfikowanych eliminuje konieczność dodatkowych przeglądów technicznych i jest gwarancja bezpieczeństwa.

Większość auto-serwisów wykonujących adaptacje pojazdów pomaga w uzyskaniu dofinansowania usługi. Jeśli chcecie samodzielnie uzyskać dofinansowanie do adaptacji samochodu, zapoznajcie się z pomocą w ramach programu “Aktywny samorząd”. Skorzystaj z dofinansowania do zakupu oprzyrządowania samochodu dla osób z dysfunkcją narządu ruchu

Osoby zainteresowane pozyskaniem dofinansowania mogą starać się o nie w lokalnych ośrodkach MOPS (Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej) lub PCPR (Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie) oraz PFRON.

Nie ma przepisów, które jednoznacznie wypowiadają się w sprawie adnotacji w dowodzie rejestracyjnym. Warto podkreślić, że do adaptacji pojazdu w szczególności przeznaczonego do kierowania przez osobę z niepełnosprawnością ruchową należy podchodzić z pełną odpowiedzialnością. Nie wolno przy tym zapominać, że odpowiedzialność właściciela, posiadacza czy użytkownika pojazdu za stan techniczny pojazdu jest ściśle określona i dotyczy również osoby z niepełnosprawnością ruchową.

Źródło: oprac. za bezpiecznapodroz.org. Zdjęcie ilustracyjne – fot. Shutterstock.

26 stycznia 2022