Niepełnosprawność

Rzeszów. Zakończyła się budowa Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego

W Rzeszowie zakończyła się budowa Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego. Wkrótce ruszy nabór. Koszt to prawie 8 mln złotych, 3 mln to dofinansowanie z Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. Opiekę w placówce znajdzie 20 osób z umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności.

Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne powstało w pobliżu Domu Pomocy Społecznej przy ulicy Sucharskiego. To nowoczesny parterowy budynek o powierzchni ponad 650 metrów kwadratowych. Podzielony jest na dwie strefy – dzienną i mieszkalną.

Irena Marszałek-Czekierda, dyrektor MOPS w Rzeszowie – Pierwsza strefa jest dla osób z niepełnosprawnością na tak zwany pobyt dzienny, czyli osoby z niepełnosprawnością będą sobie tutaj przychodziły od poniedziałku do piątku i spędzały czas.

Co ważne, jak najbardziej aktywnie. Planowane są między innymi zajęcia rehabilitacyjne oraz spotkania na przykład z dziećmi i młodzieżą. A tak wygląda strefa mieszkalna. Są w niej cztery jednoosobowe pokoje z łazienkami dopasowanymi do potrzeb osób niepełnosprawnych. Właśnie trwa ich urządzanie. Nabór do centrum na pobyt dzienny i całodobowy ruszy w styczniu.

To kolejne miejsce w Rzeszowie, które powstało z myślą o osobach potrzebujących. Od prawie dwóch lat działa Środowiskowy Dom Samopomocy „Niezapominajka”, dla osób z chorobą Alzheimera, cierpiących na demencję czy zaburzenia pamięci.

Niezapominajka powstała dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. Tak samo jak Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne, a konkretnie z Funduszu Solidarnościowego. Koszt nowej placówki to prawie 8 mln złotych, 3 mln to rządowe wsparcie. Na Podkarpaciu powstało lub powstanie 11 takich miejsc, między innymi w Kochanówce i Stalowej Woli. Dofinansowanie na budowę wszystkich centrów w regionie to 23,5 mln złotych.

Źródło: rzeszow.tvp.pl. Zdjęcie ilustracyjne – fot. Shutterstock.

10 grudnia 2023