Niepełnosprawność

Rzecznik Praw Pacjenta. Osoba na wózku ma prawo do zważenia się

Placówka medyczna powinna zapewnić pacjentowi z niepełnosprawnością możliwość dokonania pomiaru wagi ciała – przypomina Biuro Rzecznika Praw Pacjenta. Jeśli jest to możliwe, udzielając pomocy w skorzystaniu z klasycznej wagi, a w przypadku, gdy stan zdrowia pacjenta to uniemożliwi, powinna zapewnić wagę platformową lub krzesełkową – zaznacza.

Osoby poruszające się na wózkach nie wiedzą ile ważą, bo przychodnie i szpitale nie mają odpowiednich wag. Tymczasem ważenie to istotny element diagnostyki, który może decydować o leczeniu i o ocenie stanu zdrowia. Jest to także świadczenie zdrowotne, które zgodnie z przepisami, powinno się odbywać z poszanowaniem godności pacjenta – a z tym też jest duży problem.

Pacjenci są odsyłani przez personel medyczny do weterynarza, masarni, na skup złomu lub do warsztatu samochodowego. – Trudno w takiej sytuacji mówić o traktowaniu z godnością – mówi Izabela Sopalska-Rybak, prezeska Fundacji Kulawa, która nagłaśnia ten problem w kampanii społecznej „Chcemy równoWAGI”.

Biuro Rzecznika Praw Pacjenta wyjaśnia, że prawo do zważenia się w placówce medycznej osoby na wózku czy z innymi szczególnymi potrzebami jest zagwarantowane w przepisach. Waga medyczna ze wzrostomierzem jest obowiązkowym wyposażeniem gabinetów w poradniach lekarskich AOS, jednak przepisy nie precyzują, że powinna być ona dostosowana do potrzeb osób ze szczególnymi potrzebami.

Źródło: oprac. za prawo.pl. Zdjęcie ilustracyjne – fot Shutterstock.

20 lutego 2023