Przemoc domowa

Rybnik. „Nie bądź obojętny – reaguj”! W mieście pojawiły się błękitne bilbordy

Zauważyliście w Rybniku bilbordy w odcieniu błękitu? W ramach styczniowej kampanii społecznej nawołują, aby reagować na przemoc w rodzinie, która może dotknąć każdego z nas, a jest zjawiskiem bardzo częstym.

Przemoc w rodzinie może dotknąć każdego – na problem uwagę zwracają styczniowe kreacje na miejskich bilbordach. Nie bądź obojętny – reaguj, korzystając z dostępnych narzędzi pomocy!

Kampania społeczna

Siedem miejskich dwustronnych podświetlanych billboardów stoi przy drogach wyjazdowych/dojazdowych do miasta, tj. przy ulicach: Żorskiej, Mikołowskiej, Raciborskiej, Rudzkiej, Gliwickiej, Wodzisławskiej i Zebrzydowickiej i tym razem zwraca uwagę na problem przemocy. Kampania „Nie bądź obojętny! Przemoc w rodzinie może dotknąć każdego” to efekt współpracy Miasta – magistratu i Ośrodka Pomocy Społecznej – z Komendą Miejską Policji w Rybniku.

– Zwykle na bilbordach prezentujemy wydarzenia, które mają promować miasto i wydarzenia na jego terenie. Wykorzystujemy je również do kampanii informacyjnych i społecznych – np. o szkodliwości smogu, konieczności selektywnej zbiórki odpadów czy korzyści płynących z budżetu obywatelskiego. Tym razem zwracamy uwagę na problem  przemocy, który – niestety – jest zjawiskiem częstym i może dotknąć każdego, bez względu na wiek, płeć czy miejsce zamieszkania. Ważne, by wiedzieć, gdzie w takiej sytuacji zwrócić się po pomoc – to jest nadrzędny cel kampanii. W sytuacji kryzysowej można skorzystać z czynnego przez całą dobę ogólnopolskiego numeru telefonu dla ofiar przemocy w rodzinie, czyli tzw. „Niebieskiej Linii” 800 120 002 – podkreśla prezydent Rybnika Piotr Kuczera.

Przemoc domowa to przestępstwo

Przemoc w rodzinie nie jest sprawą prywatną, jest przestępstwem ściganym przez prawo. Rzadko jest też incydentem jednorazowym. Mówienie o przemocy nie jest też łatwe.

– Osobom doświadczającym przemocy, a ujawniającym ten fakt, często towarzyszy lęk, strach, głównie przed konsekwencjami oraz dalszymi działaniami w procedurze „Niebieskie Karty”, a jest to często długa droga – mówi Marzena Krawczyk koordynator Zespołu ds. Przemocy Ośrodka Pomocy Społecznej w Rybniku, pełniąca także funkcję Przewodniczącej Zespołu Interdyscyplinarnego w Rybniku.
– Aby skutecznie przeciwstawić się przemocy fizycznej i psychicznej, należy przełamać strach i pozwolić sobie pomóc. Każda osoba, która padła ofiarą takich zachowań, może liczyć na wsparcie policjantów oraz innych placówek świadczących pomoc. Ważne jest również, aby na przemoc domową reagowali także sąsiedzi oraz bliscy ofiar. To pomoże odpowiednim podmiotom skutecznie działać. Bierne przyglądanie się sytuacji na pewno nic nie zmieni, a jeden sygnał może pomóc uniknąć tragedii – wyjaśnia starszy aspirant Bogusława Kobeszko, Oficer Prasowy Komendanta Miejskiego Policji w Rybniku.

Z danych Ośrodka Pomocy Społecznej w Rybniku wynika, że w 2022 roku w ramach 430 procedur „Niebieskie Karty” odnotowano:

  • 430 osób doświadczających przemocy psychicznej
  • 285 osób doświadczających przemocy fizycznej
  • 18 osób doświadczających przemocy ekonomicznej
  • 13 osób doświadczających przemocy seksualnej
  • 12 osób doświadczających zaniedbania

Nie bądź obojętny! Jesteś świadkiem lub ofiarą przemocy w rodzinie, nie bój się poprosić o pomoc – tel 800 120 002,  e-mail: przemoc@miastorybnik.pl

Źródło: oprac. za rybnik.com. Zdjęcie ilustracyjne – fot. Shutterstock, zdjęcie w tekście – UM Rybnik,

16 stycznia 2023