News, Wykluczenie cyfrowe

Rusza program „Cyfrowa Gmina”. Nabór wniosków od 18 października

Nawet 2 miliony złotych – to wsparcie, na jakie mogą liczyć samorządy w ramach programu „Cyfrowa gmina”. Pierwszy nabór wniosków rusza 18 października.

Projekt jest finansowany z Funduszy Europejskich, w ramach programu React-EU. Skierowany jest do wszystkich 2477 gmin w Polsce. Przeznaczono na to działanie miliard złotych.

Pandemia COVID-19 obnażyła lukę cyfrową w wielu samorządach, które z dnia na dzień musiały zdalnie obsłużyć potrzeby swoich mieszkańców. Dlatego rząd przygotował wart miliard złotych program, który pomoże w zapewnieniu sprzętu i oprogramowania niezbędnego do sprawnego funkcjonowania państwa. „Cyfrowa gmina” pozwoli ponadto sfinansować szkolenia, dzięki którym wdrożenie nowych rozwiązań przebiegnie sprawnie.

Wykluczenie cyfrowe w szczególności dotyka mniej zamożne gminy. Dlatego zaproponowany mechanizm ma charakter „cyfrowej subwencji”, która w większym stopniu pomaga mniej zamożnym samorządom.

Za otrzymane pieniądze gminy będą mogły sfinansować nie tylko cyfryzację urzędów, ale także zrealizować zakupy dla jednostek podległych – szkół, instytucji kultury czy placówek ochrony zdrowia. Składanie wniosków rusza 18 października – i każdy samorząd może liczyć na środki.

Od tego dnia, w ramach trzech kolejno uruchamianych naborów, gminy będą mogły ubiegać się o grant, który nie będzie wymagał wkładu własnego. Minimalna wysokość dofinansowania dla jednej gminy wynosić będzie 100 000 zł, natomiast maksymalna kwota to 2 000 000 zł. Informacje o kwotach przypadających dla jednostki samorządu podawane będą najpóźniej tydzień przed rozpoczęciem kolejnych rund naboru grantu – będą one zależeć od liczby mieszkańców i zamożności gminy mierzonej wskaźnikiem dochodów podatkowych G.

Wniosek, jak i cała procedura będą proste i w pełni elektroniczne. Z projektu będzie można sfinansować poniesione już wydatki. Okres tzw. kwalifikowalności wydatków dla projektu to luty 2020 r. – koniec września 2023 r.

Udzielone w ramach projektu wsparcie powinno być przeznaczone na cztery obszary:

  • Cyfryzację biur/jednostek publicznych/jednostek podległych i nadzorowanych (z wyłączeniem placówek ochrony zdrowia) – zakup sprzętu IT i oprogramowania.
  • Zakup sprzętu IT dla szkół i placówek specjalnych, domów pomocy społecznej.
  • Szkolenia dla pracowników urzędu z obszaru cyberbezpieczeństwa, a także zaawansowanych usług cyfrowych.
  • Zapewnienie cyberbezpieczeństwa samorządowych systemów informatycznych.

„Cyfrowa Gmina” to pełna swoboda w wydawaniu środków. Jest tylko jeden wyjątek – aby skorzystać ze wsparcia samorząd będzie musiał sfinansować diagnozę dotyczącą cyberbezpieczeństwa. Będzie ona następnie przekazywana do NASK, który odpowiada za codzienne wsparcie samorządów w przypadku cyberataku.

Szczegółowe informacje o programie na gov.pl/cppc

Źródło: oprac. za wrzesnia.info.pl. Zdjęcie ilustracyjne – fot. Pixabay.

28 września 2021