Bezdomność

Częstochowa. Wyczekiwany obiekt Caritas został otwarty

28 września została otwarta i poświęcona pierwsza i jedyna w Częstochowie łaźnia z prysznicami oraz przebieralnia dla osób ubogich i bezdomnych. Powstała ona z inicjatywy Caritas Archidiecezji Częstochowskiej.

W ramach interwencyjnej pomocy streetworkerzy patrolują ulice miasta i docierają do osób, które natychmiast potrzebują kąpieli, nowej odzieży i doraźnego noclegu. Takie osoby będą trafiać do prysznicowni, która uzupełnia działania pomocowe obok funkcjonujących już w Częstochowie jadłodajni dla ubogich czy schronisk dla bezdomnych mężczyzn i kobiet. Kolejnym etapem jest mieszkanie treningowe przy ul. Stromej. Wszystkie te placówki służą rozwiązywaniu bezdomności.

Prysznicownia i przebieralnia, która może także służyć jako sala na noclegi interwencyjne, powstała m.in. we współpracy z władzami miasta, MOPS-em i została współfinansowania z programu „Pokonać bezdomność” z Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. Uzupełnia ona działalność Ogrzewalni Miejskiej.

Otwartą 28 września łaźnię poświęcił bp Andrzej Przybylski i życzył, by w tym miejscu działo się dobro w ludzkiej biedzie. – To jest brama do dalszej drogi. Jak człowiek się umyje, przebierze, to czuje się nowym człowiekiem.

Ksiądz Marek Bator, dyrektor Caritas Archidiecezji Częstochowskiej, zaznaczył, jak ważny jest ten obiekt, który jest pierwszym krokiem w wychodzeniu z bezdomności, szczególnie teraz, w okresie jesienno-zimowym. – Ten obiekt ma zatroszczyć się o sanitarną stronę ludzi, którzy tu przychodzą – wyjaśnił.

Źródło: oprac. za niedziela.pl. Zdjęcie ilustracyjne – fot. Pixabay.

28 września 2021