Bezdomność

Różne oblicza bezdomności

Wiele osób kojarzy bezdomnych z brudem, alkoholem i żebraniem, a wcale nie musi tak być O bezdomności, zdaniem specjalistów, należy myśleć jak o kryzysie, z którego można wyjść – a państwo powinno w tym pomagać. 

I pomaga. Mimo jednak wielu działań podejmowanych przez instytucje pomocowe, nie każdy z tej pomocy chce skorzystać. Wielu bezdomnych nie chce podporządkować się regulaminowi obowiązującemu w schroniskach i noclegowniach i wybiera życie „na wolności”, bez żadnych ograniczeń, zasad czy dyscypliny.

I tak np. w Bydgoszczy strażnicy miejscy już 86 razy w tym miesiącu namawiali bezdomnych do skorzystania z cieplejszego schronienia. Tylko raz skutecznie… W jednym przypadku bezdomny skorzystał z pomocy i został przewieziony do schroniska.

Bezdomność jest jednym z poważniejszych zjawisk patologii społecznej XXI wieku. Liczba osób bezdomnych w Polsce wzrasta z roku na rok. Bez dachu nad głową żyje minimum 36 tys. osób, w tym przynajmniej jedna czwarta z nich przebywa poza placówkami przeznaczonymi dla osób bezdomnych i są to w znacznej mierze osoby chore, niepełnosprawne, osoby starsze. Dość dużą grupę wciąż stanowią osoby borykające się z uzależnieniami, w tym alkoholizmem.

źródło: Radio Plus

11 lutego 2021