Niepełnosprawność

Radom. Wkrótce powstanie ogród sensoryczny

Radomski magistrat ogłosił przetarg na budowę ogrodu sensorycznego, w którym powstaną m.in. strefy zapachu, dźwięku czy barw. Miejsce to będzie służyć m.in. terapii osób niepełnosprawnych, dzieciom z pobliskich przedszkoli i uczestnikom warsztatów terapii zajęciowej. 

Ogród zostanie założony przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym przy al. Grzecznarowskiego w Radomiu. Placówka ta zgłosiła swój pomysł do budżetu obywatelskiego i uzyskała duże poparcie radomian. Jak argumentowali w swoim uzasadnieniu wnioskodawcy, będzie to miejsce wspomagające rozwój dzieci zdrowych oraz z zaburzeniami przetwarzania polisensorycznego.

Ogród ma też pomagać w edukacji uczniów z niepełnosprawnościami i uzupełniać tradycyjne formy rehabilitacji i profilaktyki zdrowia osób dorosłych. Pomysłodawcy zapowiedzieli, że w ogrodzie znajdzie się plac zabaw dostosowany do potrzeb dzieci z niepełnosprawnościami. Zaplanowane są też m.in strefy zapachu, dźwięku, dotyku, barw, ścieżki sensoryczne o różnych fakturach i ścieżka przyrodniczo-edukacyjna do aktywnego wypoczynku.

Zdaniem wiceprezydenta Radomia Mateusza Tyczyńskiego budowa ogrodu sensorycznego wyróżnia się wśród innych projektów zgłaszanych do budżetu obywatelskiego. – Będzie to nie tylko ogólnodostępne miejsce relaksu, ale także ma służyć szeroko pojętej terapii i usprawnianiu osób z niepełnosprawnościami. Z ogrodu będą mogli korzystać uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego, a także m.in. przedszkolaki, dzieci objęte wczesnym wspomaganiem rozwoju i osoby niepełnosprawne czy uczestnicy warsztatów terapii zajęciowej.

Na oferty w przetargu Urząd Miasta Radomia czeka do 15 lutego. Zakres planowanej inwestycji obejmuje budowę placu zabaw wraz z dostawą i montażem urządzeń zabawowych, wykonanie ścieżek edukacyjnych o różnorodnych nawierzchniach, dostawę i montaż urządzeń sensorycznych i edukacyjnych, wykonanie kopca widokowego, a także nasadzeń w ogrodach sensorycznych, rabat kwiatowych, warzywnych i zieleńców. Teren ma być oświetlony. Zostaną ustawione ławki i inne elementy małej architektury. Zwycięzca przetargu będzie miał na wykonanie prac cztery miesiące.

Źródło: oprac. za warszawa.tvp.pl. Zdjęcie ilustracyjne – fot. Pixabay.

4 lutego 2022