Niepełnosprawność

Przemyśl. Rusza pilotażowy program kształcenia kadr dla placówek opiekuńczo-leczniczych

W Przemyślu rusza pilotażowy program kształcenia w mało popularnych, a bardzo potrzebnych zawodach medycznych. To terapeuta zajęciowy, asystent osoby niepełnosprawnej, opiekun medyczny i społeczny. Czyli specjaliści niezbędni w hospicjach, zakładach opiekuńczo-leczniczych, czy Domach Pomocy Społecznej. Wspólny projekt przemyskiej Caritas oraz Policealnego Studium Medycznego w Przemyślu współfinansuje Ministerstwo Edukacji i Nauki.

Przemyska Caritas, która prowadzi kilkanaście placówek opiekuńczo-rehabilitacyjnych wie jak brakuje wykwalifikowanej kadry, która znałaby realia takiej pracy. I mogłaby wesprzeć już pracujące pielęgniarki i lekarzy. Stąd właśnie projekt zakładający kształcenie w tym zakresie kolejnych osób.

W ramach pilotażowego projektu w placówkach przemyskiej Caritas będą się odbywać płatne staże. I choć słuchacze policealnego studium medycznego na co dzień mają praktyki zawodowe – to staż w wymiarze 160 godzin znacząco zwiększa bezpośredni kontakt z przyszłym zawodem. Żadna baza dydaktyczna zbliżona do warunków rzeczywistych nigdy nie zastąpi warunków prawdziwych, u pracodawcy.

Nabór w ramach projektu ministerstwa edukacji i nauki rozpoczyna się w czerwcu. A realizować go będą wspólnie przemyskie studium medyczne, które od kilku lat kształci w tych zawodach oraz Caritas, której placówki mają coraz więcej podopiecznych i w związku z tym coraz większe potrzeby kadrowe.

źródło: TVP3 Rzeszów

29 marca 2021