News, Wykluczenie społeczne

Problem „dziedziczenia ubóstwa” i uzależnienia od świadczeń socjalnych

Nowy raport NIK ukazuje sytuację osób najbiedniejszych. Dzięki programom społecznym wiele rodzin ma lepsze życie. Niepokojące jest jednak, że coraz częściej pojawia się problem „dziedziczenia ubóstwa” i uzależnienia od świadczeń socjalnych.

W Polsce w latach 2008-2018 nastąpił spadek osób ubogich z 17,6 proc. do 14,2 proc. Niestety, pomimo wielu nowych programów i świadczeń socjalnych, poziom ubóstwa skrajnego został na zbliżonym poziomie – ponad 5 proc.

Według analizy Głównego Urzędu Statystycznego, osoby niezamożne są najczęściej bezrobotne, mieszkają na wsi, mają niski poziom wykształcenia i zazwyczaj żyją w rodzinach wielodzietnych. Niskie dochody często wpływają na zaleganie z czynszem i opłatami, co może wiązać się z eksmisją, a później z bezdomnością.

Problemem jest również uzależnienie od świadczeń społecznych. Można już zaobserwować w Polsce sytuację „dziedziczenia ubóstwa”. Rodzice nie pracują, a jedynie pobierają wszelkie należności z pomocy społecznej i różnych programów dodatkowych. Dorastające dzieci widzą wówczas, że da się żyć bez pracy, więc później chcą robić tak, jak rodzice. Bycie zależnym od świadczeń oraz brak aktywności zawodowej przechodzi z pokolenia na pokolenie.

źródło: BialystokOnline.pl

15 lipca 2020