Niepełnosprawność

Poznań. Pierwszy taki dom dla osób niepełnosprawnych

Fundacja L’Arche w Poznaniu planuje wybudować dom dla osób z niepełnosprawnościami. Co ciekawe, będzie on oferować możliwość krótkoterminowych pobytów. „Marzy się nam, żeby mamy dorosłych dzieci z niepełnosprawnościami, które opiekują się swoimi dziećmi, mogły odetchnąć” – piszą.

Fundacja L’Arche w Poznaniu uruchomiła zbiórkę na budowę trzeciego domu. W porównaniu do dwóch już funkcjonujących, trzecia placówka będzie miała inny charakter.

„Chcemy zaprosić do niego niepełnosprawnych mieszkańców Poznania na krótkoterminowe pobyty. Marzy się nam, żeby mamy dorosłych dzieci z niepełnosprawnością, które opiekują się swoimi dziećmi często 24 godziny na dobę całymi latami, mogły odetchnąć i zrobić sobie przerwę” – napisali przedstawiciele L’Arche.

Oprócz tego gośćmi domu będą osoby z niepełnosprawnością, które przyjechały do Poznania z Ukrainy. „Wszyscy rozumiemy w jak trudnej sytuacji takie osoby znalazły się po wybuchu wojny. Wiele z nich schroniło się w Wielkopolsce. Chcemy je wspierać” – dodano.

Dom wymaga remontu, ponieważ jest przedwojennym budynkiem. W dużej mierze udało się już wyremontować parter, który od tego roku służy potrzebującym. Z kolei piętro domu wymaga gruntownego remontu – m.in. rozbudowy łazienki i dostosowania jej do potrzeb osób poruszających się na wózku. L’Arche planuje też stworzenie podjazdu, dzięki któremu podopieczni mogliby być bardziej niezależni.

„Taki remont wymaga oczywiście ogromnych nakładów finansowych. Wierzymy, że uda nam się je zebrać w ramach tej zbiórki. Stwórzmy razem kolejne miejsce przyjazne osobom z niepełnosprawnością” – zachęcają.

***

Fundacja L’Arche jest organizacją pożytku publicznego. Centrum jej aktywności są osoby z niepełnosprawnością intelektualną. Tradycyjną formą wsparcia są małe domy całodobowego pobytu, które w zależności od lokalnych warunków, funkcjonują jako domy pomocy społecznej lub inne placówki. Obecnie L’Arche w Polsce prowadzi siedem domów o charakterze rodzinnym. Fundacja prowadzi także mieszkania chronione oraz środowiskowy dom samopomocy, warsztat terapii zajęciowej oraz wspiera aktywizację zawodową osób niepełnosprawnych na otwartym rynku pracy. Prowadzone są także projekty usług asystenckich, w których osoby z niepełnosprawnością intelektualną wspierane są w ich własnych domach, gdzie mieszkają wraz z rodzinami lub opiekunami czy samodzielnie.

Źródło: wpoznaniu.pl. Zdjęcie: fot. L’Arche.

9 lipca 2023