Niepełnosprawność

Poznań. Otrzymają wyczekiwane wsparcie

To dla nich często jedyna pomoc. Rozpoczęła się kolejna odsłona ważnego programu. Stowarzyszenie Na Rzecz Młodzieży Sprawnej Inaczej ŚMIAŁEK to jedna z sześciu organizacji pozarządowych, które w ramach opieki wytchnieniowej będą pomagały osobom opiekującym się niepełnosprawnymi członkami rodzin.

Nasi instruktorzy terapii oraz pracownicy z każdym z uczestników realizują projekt indywidualnie. To (…) cztery godziny opieki wytchnieniowej dla każdego z nich. Realizujemy projekty na miejscu, również w plenerze, a także w domu, w zależności od potrzeb uczestników – mówi instruktor terapii zajęciowej Karolina Murcha.

Te potrzeby są bardzo różne, więc i pomoc musi być wielokierunkowa.

Polega to przede wszystkim na spędzaniu [wspólnego] czasu w zależności od niepełnosprawności i stopnia tej niepełnosprawności. [Kiedy] pracownik [przychodzi] do domu, to często spędza po prostu luźno czas z tą osoba – mogą pograć, pośpiewać, iść na spacer, w zależności od zainteresowań tej osoby i tego co może zrobić. [Pracownik] wykonuje też podstawowe czynności pielęgnacyjne [i] opiekuńcze – tłumaczy prezes Stowarzyszenia Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych ISKRA Tomasz Popadowski.

Program umożliwia poznaniakom nie tylko uzyskanie pomocy w opiece nad osobą niepełnosprawną w domu, ale także jej pobyt w trakcie dnia w specjalistycznym ośrodku. Ponadto, by rodzina mogła dłużej odpocząć od obowiązków, jest możliwość zabrania osoby niepełnosprawnej na 14 dni opieki całodobowej.

By skorzystać z programu trzeba spełniać jeden z dwóch warunków.

Podstawowym warunkiem jest to, by beneficjent był osobą ze znacznym stopniem niepełnosprawności albo (…) dzieckiem z orzeczoną niepełnosprawnością. To są dwie grupy, które są adresatami tego projektu, natomiast oczywiście ostatecznym beneficjentem jest opiekun – podaje zastępca dyrektora Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Poznania Dorota Potejko.

Program ma przede wszystkim odciążyć, choć na kilka dni, opiekunów osób niepełnosprawnych, aby w tym czasie mogli wypocząć, zregenerować się lub załatwić potrzebne sprawy np. w urzędach.

Opieka dzienna i całodobowa w ramach programu ma odbywać się do końca roku. Pieniądze na realizację programu pochodzą z Funduszu Solidarnościowego Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.

Źródło: oprac. za poznan.tvp.pl. Zdjęcie ilustracyjne – Shutterstock.

17 maja 2023