Niepełnosprawność

Poznań. Ładne rzeczy z Pracowni “ładne rzeczy”

Pracownia Ekonomii Społecznej „ładne rzeczy” działa w Poznaniu już niemal trzy lata. W placówce można zobaczyć przede wszystkim rękodzieło oraz produkty tworzone przez poznańskie podmioty ekonomii społecznej – czyli przedsiębiorstwa społeczne, spółdzielnie socjalne, spółki non-profit, organizacje pozarządowe, warsztaty terapii zajęciowej itp.

Osoby wytwarzające te piękne przedmioty zmagają się z trudnościami i chorobami, które nie pozwalają im na pracę w standardowych firmach. Ich historie, jak również zaangażowanie i serce wkładane w pracę sprawiają, że spod ich rąk wychodzą naprawdę niepowtarzalne produkty: piękne torby, naturalne mydła, świece, wyroby drewniane, a także książki dla osób zmagających się z różnymi problemami neurologicznymi.

Każdy z mieszkańców i mieszkanek Poznania może przyjść do Pracowni mieszczącej się przy ulicy Św. Marcin 57 i w godzinach od 12:00 do 16:00 obejrzeć znajdujące się tam przedmioty, dowiedzieć się, kto je wykonał oraz gdzie można je kupić. W czasie zaostrzenia pandemii aktywność „ładnych rzeczy” przeniosła się do Internetu – stąd pomysł na aktywnie działającą grupę na Facebooku dobro-branie. Kilka razy w tygodniu pojawiają się na niej informacje prezentujące aktualne usługi i produkty, powstające w sektorze ekonomii społecznej, z których każdy może wybrać coś dla siebie.

Pracownia to również miejsce spotkań i warsztatów, dzięki którym poznaniacy i poznanianki mogą zapoznać się z działalnością poszczególnych organizacji społecznych. Podczas wysoce specjalistycznych zajęć można było porozmawiać z ekspertami i ekspertkami w danej dziedzinie np. na temat usamodzielnienia osób z niepełnosprawnością intelektualną lub zatrudniania osób ze spektrum autyzmu.

Działania Pracowni to również cykl warsztatów dla uczniów poznańskich szkół. Podczas nich młodzi ludzie mogli dowiedzieć się, czym jest ekonomia społeczna, dlaczego empatia jest ważna w naszym życiu, dlaczego wybory konsumpcyjne są istotne i jak mogą wpłynąć na drugiego człowieka.

Od 2019 r. przeprowadzono w Pracowni także szereg spotkań łączących sektor społeczny z biznesem. Przedstawiciele dużych poznańskich firm mogli poznać działania organizacji społecznych oraz niejednokrotnie nawiązać współpracę.

„ładne rzeczy” to również szereg małych i dużych wydarzeń sprzedażowych i kiermaszy społecznych. W 2019 r. po raz pierwszy na Św. Marcinie odbyły się Targi Ekonomii Społecznej. Rok później ze względu na ograniczenia pandemiczne spotkano się w mniejszym gronie na dziedzińcu placu Kolegiackiego, a w tym roku we wrześniu pod hasłem „dobro-branie”- w Starym Zoo.

Pracownia powstała w ramach projektu „Wielkopolskie Centrum Ekonomii Solidarnej”, realizowanego przez Fundację Pomocy Wzajemnej „Barka”. Partnerem przedsięwzięcia prowadzącym Pracownię jest Miasto Poznań.

Źródło: tekst i zdjęcie oprac. za epoznan.pl. 

13 grudnia 2021