News, Niepełnosprawność

Porozumienie Autyzm Polska apeluje do władz

Rodzice dzieci w spektrum autyzmu nie wiedzą, co będzie z ich dziećmi, gdy ich zabraknie. Alarmują, że nie ma dla nich ośrodków wsparcia, a państwo nie robi nic, by to zmienić. ”Żądamy miejsc do godnego życia dla dorosłych osób z autyzmem. Wielkie domy pomocy społecznej są dla nich koszmarem” – czytamy w petycji Porozumienia Autyzm Polska skierowanej do polskich władz.

Dzieci w spektrum autyzmu chodzą do szkół, spotykają się z kolegami, uczestniczą w zajęciach, wychodzą z domu. Gdy – w wieku 24 lat – edukacja się kończy, świat takiej rodziny wali się jak domek z kart. Bo nagle okazuje się, że dla dorosłej Ewy, Maćka czy Wojtka w spektrum autyzmu nie ma miejsca. Kończą się zajęcia, terapia, wsparcie. Żaden ośrodek nie chce ich przyjąć z obawy przed tym, że sobie nie poradzi z opieką nad autystą. Dlatego większość tych osób po zakończeniu edukacji zostaje w domu.

„Czekamy już wiele lat. My i nasze dzieci. Starzejemy się razem z nimi. Boimy się o ich przyszłość. System wsparcia, jaki mamy w Polsce, nie gwarantuje, że będzie ona bezpieczna. System wymaga pilnych zmian” – czytamy w petycji do premiera, prezydenta, marszałków Sejmu i Senatu, ministra rodziny i polityki społecznej oraz pełnomocnika rządu do spraw osób niepełnosprawnych.

Gdy osoba z autyzmem kończy edukację w polskim systemie, nagle jest tak, jakby jej potrzeby gwałtownie malały. A one wcale nie maleją, a może nawet rosną – mówi Adam Kompowski, prezes Fundacji „Dom Autysty” z Poznania.

„Żądamy miejsc do godnego życia dla dorosłych osób z autyzmem. Wielkie domy pomocy społecznej są dla nich koszmarem, który kończy się często fizycznym okaleczeniem i przedwczesną śmiercią. Konieczne są kameralne miejsca zamieszkania, Wspólnoty Domowe” – piszą autorzy petycji. I wskazują, że opracowali koncepcję małych, kameralnych domów dla osób w spektrum autyzmu i można z niej skorzystać. „Domagamy się: 1. zapewnienia stabilnego i adekwatnego do potrzeb, zapisanego ustawowo wsparcia mieszkalnictwa dla osób, które nie są w stanie żyć samodzielnie, w tym dla osób z autyzmem. 2. zapewnienia stabilnego i adekwatnego do potrzeb, zapisanego ustawowo wsparcia pracy i aktywności tych osób” – czytamy w petycji.

Pod petycją podpisali się przedstawiciele m.in. takich organizacji jak Stowarzyszenie Pomocy Osobom Autystycznym Dalej Razem w Zielonej Górze, Stowarzyszenie Rodziców Dzieci Niepełnosprawnych KRASNAL z Warszawy, Krajowe Towarzystwo Autyzmu, Fundacja SYNAPSIS, Fundacja Pomocy Osobom z Autyzmem MADA z Nowego Sącza, Fundacja Niebieski Szlak z Gdyni, Fundacja Wspólnota Nadziei z Krakowa czy Fundacja Autyzm Up również z Krakowa.

***

Porozumienie Autyzm Polska skupia trzydzieści organizacji pozarządowych z całej Polski. Są to głównie organizacje założone przez rodziców dzieci i dorosłych w spektrum autyzmu. W kwietniu, miesiącu świadomości autyzmu, będą zbierać podpisy pod petycją, która jest dostępna w internecie.

Źródło: oprac. za tokfm.pl. Zdjęcie ilustracyjne – fot. Shutterstock.

4 kwietnia 2022