Niepełnosprawność

Ponad tysiąc osób niepełnosprawnych rocznie skarży się do rzecznika praw pacjenta

Ponad tysiąc skarg rocznie spływa do rzecznika praw pacjenta (RPP) od osób ze znaczną niepełnosprawnością. Główny powód to brak dostępu do leczenia – informuje we wtorek (10 stycznia) Dziennik Gazeta Prawna.

Z danych zebranych przez RPP wynika, że w ostatnich czterech latach spłynęło do biura ponad 4,5 tys. zgłoszeń od osób z orzeczeniem o niepełnosprawności w stopniu znacznym. Zdaniem rozmówców DGP to tylko ułamek problemu. Pacjenci się nie skarżą, bo nie wiedzą, że mogą lub się boją.

W 2018 r. było 1060 skarg, w 2019 r. – 1466, w kolejnych dwóch latach po 1000. W latach poprzedzających pandemię najwięcej wątpliwości dotyczyło dostępu do specjalistów (niemal połowa skarg). Nieprawidłowości dotyczyły też leczenia szpitalnego i rehabilitacji. Powody skarg wskazują, że osoby z niepełnosprawnością mają kłopot z zaopatrzeniem w wyroby medyczne. Także dostęp do opieki stomatologicznej i ratownictwa medycznego jest problematyczny. Jeżeli chodzi o specjalistów, największy kłopot dotyczy dostępu do neurologów,

Pojedyncze skargi wpływają również do NFZ. Od stycznia do końca października 2022 r. fundusz rozpatrzył 57 skarg dotyczących nierespektowania prawa do świadczeń poza kolejnością osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności. Stanowi to 1,2 proc. wszystkich rozpatrzonych.

Źródło: oprac. za cowzdrowiu.pl. Zdjęcie ilustracyjne – fot. Shutterstock.

10 stycznia 2023