Niepełnosprawność

Pomorze. Mieszkania wspomagane – deinstytucjonalizacja w praktyce

Na Pomorzu, dzięki wsparciu środków PFRON, rozwijane jest mieszkalnictwo wspomagane dla osób z niepełnosprawnością intelektualną.

Od 2007 r. PSONI Koło w Gdańsku prowadzi działania mające na celu wsparcie dorosłych osób niepełnosprawnych w samodzielnym zamieszkaniu. Prowadzony przez Organizację Zespół Mieszkań Społecznych „Nasz Dom” to kompleksowy system wsparcia osób z niepełnosprawnością intelektualną i ich rodzin w tym obszarze. Od 2012 r. projekt realizowany jest przy wsparciu środków PFRON w ramach zadań zlecanych.

Obecnie Zespół Mieszkań Społecznych „Nasz Dom” obejmuje mieszkania znajdujące się w kilku dzielnicach Gdańska:

  • 15 indywidualnych mieszkań ze wsparciem oraz 2 mieszkania treningowe dla 3 osób mieszczące się przy ul. Stanisława Dąbka w Gdańsku.
  • 1 mieszkanie treningowe dla 6 osób przy ul. Sobótki,
  • 1 mieszkanie treningowe dla 3 osób przy ul. Matejki,
  • 1 mieszkanie treningowe dla 3- 4 osób przy ul. Wojska Polskiego,
  • 1 mieszkanie wspomagane dla 3 osób przy ul. Świrskiego,
  • 1 mieszkanie chronione dla 4 osób przy ul. Grunwaldzkiej,
  • 1 mieszkanie chronione dla 4 osób przy ul. Bohaterów Getta Warszawskiego.

W bieżącym okresie dofinansowania projektu ze wsparcia skorzystają 72 osoby z niepełnosprawnością.

Dodatkowo, w ramach obecnie realizowanego projektu, funkcjonuje poradnia dla rodziców, rodziny i opiekunów osób z niepełnosprawnością. W bieżącym okresie dofinansowania projektu zaplanowano udzielenie porad dla 60 osób.

PSONI Koło w Skarszewach od 2009 r. przy wsparciu ze środków PFRON prowadzi Dom Mieszkań Chronionych-Treningowych w Starogardzie Gdańskim. Jednorazowo w placówce może przebywać 5 beneficjentów. Treningi mieszkaniowe odbywają się w cyklach jedno i dwutygodniowych (w zależności od grupy). W bieżącym okresie realizacji projektu ze wsparcia skorzysta 15 osób z niepełnosprawnością.

Fundacja „Dom Marzeń” od trzech lat prowadzi w Gdyni mieszkania treningowe dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. Placówka funkcjonuje przez cały rok, 7 dni w tygodniu. Jednorazowo przebywa w niej ok. 7 – 9 osób, które zmieniają się rotacyjnie, zwykle co tydzień. W nowo wybudowanym budynku znajdują się cztery mieszkania 1-osobowe oraz trzy mieszkania 2-osobowe (pokoje z łazienkami) oraz wspólna kuchnia, salon i dodatkowa łazienka z pralnią. Od roku projekt jest dofinansowany ze środków PFRON. W bieżącym okresie realizacji projektu ze wsparcia w samodzielnym zamieszkaniu korzysta 30 osób z niepełnosprawnością.

Źródło: PFRON. Zdjęcie ilustracyjne – fot. archiwum.

15 lutego 2024