News, Przemoc domowa

Pomoc na jeden klik. Petycja do Komendanta Głównego Policji

Kilkanaście tysięcy osób podpisało już internetową petycję do Komendanta Głównego Policji i komendantów wojewódzkich o stworzenie specjalnego narzędzia do zgłaszania przemocy domowej w czasach pandemii koronawirusa. „Musimy reagować i to szybko, by pomóc osobom, dla których ich własny dom stwarza większe niebezpieczeństwo niż koronawirus” – piszą do generała Jarosława Szymczyka twórcy apelu z fundacji HumanDoc.

Apel do Komendanta Głównego Policji gen. insp. dr Jarosława Szymczyka i do Komendantów Wojewódzkich.

Apelujemy o utworzenie sprawnego, bezpiecznego i szybkiego systemu pomocy dla osób doświadczających przemocy domowej, które są szczególnie na nią narażone w związku z obowiązującymi przepisami i zaleceniami o pozostawaniu w społecznej izolacji.

Apel motywujemy niepokojącymi danymi z całego świata, z których wynika, że w czasie izolacji związanej z pandemią dochodzi do częstszych aktów przemocy domowej. Polscy eksperci także odnotowują już coraz więcej interwencji. Ponadto do nadużyć dochodzi także w nowych środowiskach, w których zjawisko dotąd nie występowało. Jednocześnie organizacje wspierające osoby doświadczające przemocy, w tym dzieci, wskazują, że odbierają coraz więcej zgłoszeń mailowych, ponieważ trudniej jest rozmawiać o problemach, gdy oprawca jest tuż obok. Forma kontaktu drogą mailową jest bezpieczniejsza.

Dlatego konieczne jest, by w sytuacji kwarantanny umożliwić osobom doświadczającym przemocy szybki kontakt z najbliższą jednostką policji inną drogą niż kontakt telefoniczny przez numery alarmowe 112 i 997. Jak wskazujemy wyżej, w warunkach izolacji domowej, a więc przebywania w jednym, zamkniętym pomieszczeniu z oprawcą, bezpieczne wezwanie pomocy przez telefon często nie jest możliwe.

Proponujemy utworzenie systemu „pomoc na jeden klik”, czyli umieszczenie na stronie Komendy Głównej Policji (http://www.policja.pl/) w widocznym miejscu zakładki zawierającej spis adresów e-mail poszczególnych jednostek policji do zgłoszeń przemocy domowej (wedle czytelnego wzoru np. stopprzemocy.katowice@policja.gov.pl).

Postulujemy również, by wiadomości wysłane na te adresy trafiały jednocześnie do dyżurnych, a nie dzielnicowych, którzy dużą część służby spędzają w terenie. Zwiększy to skuteczność i szybkość reakcji.

Jednocześnie pragniemy podkreślić, że w tym momencie na stronach WWW Polskiej Policji nie istnieje prosta i szybka droga kontaktu z najbliższym oddziałem policji, czy to poprzez e-mail, czy przez SMS:

  • Zakładka „e-usługi” sprowadza się do możliwości videoczatu lub rozmowy z policją, co, jak wspominamy wyżej, często jest niewykonalne dla osób doświadczających przemocy w przypadku przebywania w jednej przestrzeni z oprawcą.
  • Zakładka „Koordynatorzy ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie” nie spełnia funkcji szybkiego reagowania, gdyż lista adresów e-mail nie jest umieszczona w widocznym miejscu. Konieczność szukania informacji dla osoby doświadczającej przemocy generuje dodatkowy stres i pochłania bezcenny czas na podjęcie interwencji.
  • Aplikacja „Moja Komenda” jest wciąż mało popularnym narzędziem, która dodatkowo wymaga szeregu działań (pobranie, instalacja, kontakt z dzielnicowym danej komendy). Wydłuża to czas zgłoszenia i opóźnia szybkość reakcji.

Powołując się na powyższe argumenty, a także na apel Rzecznika Praw Obywatelskich z dnia 30.03.2020, raz jeszcze apelujemy do Komendanta Głównego Policji gen. insp. dr Jarosława Szymczyka i do Komendantów Wojewódzkich o jak najszybsze utworzenie zakładki „pomoc na jeden klik” według zaproponowanego przez Fundację HumanDoc wzoru.

Petycję można podpisać na stronie: https://secure.avaaz.org/pl/community_petitions w zakładce „Popularne”

źródło: AVAAZ

10 kwietnia 2020