Niepełnosprawność

Podkarpacie. Małe zainteresowanie funduszami na walkę ze skutkami pandemii wśród niepełnosprawnych

Gminy i powiaty mogą się starać o fundusze z PFRON-u na walkę ze skutkami pandemii wśród osób niepełnosprawnych. Na razie po taką pomoc sięgnęło jednak tylko osiem samorządów z regionu Podkarpacia. Można dostać do 100 tysięcy złotych i kupować sprzęt, który pozwoli zapewnić potrzebującym bezpieczeństwo sanitarne i lepszą opiekę.

Samorządy z Podkarpacia dostały informację o szansie na dodatkowe pieniądze, ale nieliczne na nią zareagowały. Fundusze przydały się m.in. w środowiskowych domach samopomocy, gdzie na co dzień przebywają osoby z niepełnosprawnościami. To pomoże w walce z Covid-19. W takiej profilaktyce liczy się wszystko – od odzieży ochronnej, środków dezynfekcyjnych po organizację aktywnego wypoczynku i rehabilitację.

Dzięki takim funduszom gminy i powiaty mogą zadbać np. o pomoc psychologiczną dla potrzebujących, organizować opiekę domową, tworzyć przejściowe placówki dla ludzi wymagających specjalnej troski lub izolacji w czasie kwarantanny.

Samorządy same mogą wybrać zadania, które chcą dofinansować. Czas jest do 2 listopada. Program nazywa się „Pomoc osobom niepełnosprawnym poszkodowanym w wyniku żywiołu lub sytuacji kryzysowych wywołanych chorobami zakaźnymi”.Na Podkarpaciu na razie PFRON wypłacił niespełna 240 tysięcy złotych, a może znacznie więcej.

Źródło: oprac. za TVP3 Rzeszów. Zdjęcie ilustracyjne – fot. Pexels

10 września 2021