Uchodźcy z Ukrainy

Płock. Hotel ORLEN-u przeznaczony dla uchodźców

Hotel „Dębowa Góra”, który należy do Grupy ORLEN, został bezpłatnie użyczony Miastu Płock z przeznaczeniem na pomoc dla uchodźców z Ukrainy. Wcześniej, na koszt właściciela, zostały w nim przeprowadzone prace remontowe.

Zakwaterowanie dla uchodźców, którzy uciekli przed wojną na Ukrainie, jest jedną z najpilniejszych potrzeb. Dlatego bezpłatne przekazanie (na podstawie umowy użyczenia) Miastu Płock hotelu „Dębowa Góra”, należącego do Grupy ORLEN, rozwiąże przynajmniej część z problemów lokalowych.

Jak mówi Armen Konrad Artwich, Członek Zarządu ds. Korporacyjnych PKN ORLEN, od wybuchu wojny Koncern aktywnie angażuje się w pomoc uchodźcom z Ukrainy. – Od razu przekazaliśmy na ich potrzeby hotel Petrochemia w Płocku, gdzie obecnie przebywa grupa blisko 30 osób, głównie matek z dziećmi, które otoczyliśmy opieką. Teraz przekazujemy nasz kolejny obiekt, żeby mogły w nim zamieszkać rodziny, uciekające przed wojną. W Dębowej Górze schronienie znajdzie blisko 100 osób – informuje.

Zaangażowanie w pomoc uchodźcom oraz obywatelom Ukrainy, którzy pozostali w swojej ojczyźnie przez płocczan, organizacje pozarządowe i samorząd podkreśla prezydent Płocka, Andrzej Nowakowski.

– W naszym mieście przygotowaliśmy miejsca zakwaterowania w obiektach zarządzanych przez miejskie jednostki, np. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, spółkę Rynex, Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki, jak też na podstawie umów z podmiotami zewnętrznymi. Wspólnie z Grupą ORLEN w hotelu w Dębowej Górze zapewnimy jak najlepsze warunki dla naszych gości z Ukrainy – zapewnia prezydent Płocka.

Hotel „Dębowa Góra” w Nowych Rumunkach znajduje się w pobliżu drogi krajowej nr 60, w bezpośrednim sąsiedztwie Jeziora Górskiego. Ze względu na to, że nie był użytkowany od listopada 2020 r., na koszt Grupy ORLEN zostały wykonane w nim prace remontowe, techniczne i konserwacyjne, niezbędne do jak najszybszego uruchomienia obiektu.

– Zlecono m.in. naprawę istniejącego systemu przeciwpożarowego i oświetlenia awaryjnego, uruchomienie biologicznej oczyszczalni ścieków, sprawdzenie działania systemu ogrzewania i kodowania pomieszczeń. Pokoje zostaną również wyposażone w pościel i ręczniki. W budynku dodatkowo wydzielono pomieszczenia gospodarcze pod pralnię i suszarnię, a także strefę socjalną do samodzielnego przygotowywania lub odgrzania posiłków. Wygospodarowano również miejsce na pokój zabaw dla dzieci i salę telewizyjną. Wszystkie te pomieszczenia zostaną wyposażone w niezbędny sprzęt – wymienia biuro prasowe PKN ORLEN.

Łącznie w hotelu znajduje się 45 pokoi, zakwaterowanych zostanie tu blisko 100 osób. W pierwszej kolejności zamieszkają tam uchodźcy, którzy przybyli do Płocka w pierwszych tygodniach wojny, aby poprawić ich warunki bytowe.

Koszty funkcjonowania hotelu, a więc opłaty za: wodę, energię elektryczną, ogrzewanie, wywóz nieczystości, wywóz odpadów, a także ochronę pokrywać będzie Grupa ORLEN, natomiast Urząd Miasta Płocka zorganizuje tam punkt recepcyjno-informacyjny, zapewnieni także wyżywienie zakwaterowanych osób.

Źródło: oprac. za pertonews.pl. Zdjęcie ilustracyjne – fot. Shutterstock.

5 maja 2022