Wykluczenie społeczne

Piła. 94 tys. zł na dożywianie osób ubogich

Kolejny raz miasto wspiera Stowarzyszenie Pomocy Humanitarnej, które zajmie się dożywianiem osób ubogich. Na ten cel przekazano w tym roku 94 tys. złotych.

Już w ubiegłym roku zwrócono uwagę na niezwykłą współpracę Zakładu Aktywności Zawodowej (założonego przez Stowarzyszenie Pomocy Humanitarnej), restauracji Marchew w hotelu Arche i Banku Żywności, dzięki której ciepłe posiłki trafiały do podopiecznych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.

Bank Żywności pozyskuje żywność z lokalnych marketów, by ratować ją przed zmarnowaniem i wspierać potrzebujących. Odebrane ze sklepów produkty zostają przekazane kucharzom z działu gastronomicznego Zakładu Aktywności Zawodowej i przetwarzane są na ciepłe, zdrowe i pożywne posiłki, które trafiają do najbardziej potrzebujących w restauracyjnym wydaniu. Posiłki wydawane są w siedzibie Akcji Humanitarnej „Życie” osobom, które otrzymały decyzję o wsparciu z MOPS.

W piątek, 13 stycznia 2023 roku w Urzędzie Miasta podpisana została umowa między prezydentem Piły Piotrem Głowskim, a przedstawicielami Stowarzyszenia Pomocy Humanitarnej, która pozwoli na zrealizowanie tego ważnego dla mieszkańców zadania publicznego.

Zakład Aktywności Zawodowej działa w Pile od 2005 roku. Główną misją zakładu jest rehabilitacja społeczna oraz aktywizacja zawodowa osób z niepełnosprawnościami, ze szczególnym uwzględnieniem osób z upośledzeniem umysłowym i chorych psychicznie.

Zakład prowadzi szkolenia zawodowe dla osób niepełnosprawnych i doradztwo zawodowe, wspiera pracowników w rozwiązywaniu problemów życia codziennego, organizuje wydarzenia integracyjne.

Prowadzona jest tu działalność gospodarcza w trzech głównych branżach: ogrodniczo-porządkowej, krawieckiej i elektromontażu/pakowania. Pod opieką wykwalifikowanego personelu niepełnosprawni pracownicy rozwijają swoje kompetencje zawodowe, uczą się współpracy w grupie, dzięki czemu zyskują szansę na samodzielne funkcjonowanie w życiu społecznym.

Budynek, w którym działalność prowadzi ZAZ jest w pełni przystosowany do potrzeb niepełnosprawnych pracowników. Poza pomieszczeniami, które wykorzystywane są do celów działalności gospodarczej i zaplecza socjalnego, do dyspozycji pracowników pozostaje biblioteka, sala rehabilitacyjna oraz pokój ćwiczeń zespołu muzycznego. Dodatkowo pracownicy biorą udział w zajęciach odbywających się poza zakładem – nurkują, jeżdżą konno, uczą się języków obcych.

Źródło informacji i zdjęcia: pila.pl.

17 stycznia 2023