Niepełnosprawność

Orzeczenia o niepełnosprawności ukrywane przed pracodawcami

Pracownicy posiadający orzeczenie o niepełnosprawności nie są zobowiązani do powiadamiania o tym pracodawcy. To może jednak wpływać na ich bezpieczeństwo pracy.

Choć komisje lekarskie w 2020 r. wydały niemal 85 tys. orzeczeń o niepełnosprawności to wiele osób, w obawie przed utratą zatrudnienia i świadczeń, zataja ten fakt przed pracodawcami. Powodów jest kilka.

Najczęściej zatajają starsi pracownicy. Z jednej strony mają oni nie wiedzieć o przysługujących im prawach, z drugiej obawiać się zwolnienia lub utraty prawa do pobierania renty. Dlatego liczba zatrudnianych w firmie osób posiadających orzeczenie o niepełnosprawności jest zwykle trudna do oszacowania.

To, czy dany pracownik posiada orzeczenie o niepełnosprawności, jest natomiast istotne dla każdego pracodawcy. W sytuacji, gdy odsetek zatrudnienia osób niepełnosprawnych w przedsiębiorstwie nie przekracza 6 proc., zatrudniający jest zobowiązany do dokonywania wpłat na PFRON.

Eksperci, wskazują, że wiele zależy od podejścia pracodawcy: czy woli spełniać kryterium poziomu zatrudnienia osób niepełnosprawnych i nie płacić na Fundusz, czy też woli płacić składki.

Zdaniem ekspertów potrzebne są głębokie zmiany systemowe dotyczące statusu aktywnych zawodowo osób niepełnosprawnych. Według nich, osobny system finansowania dodatkowych kosztów zatrudniania takich pracowników ograniczyłby zjawisko ukrywania orzeczeń przed pracodawcami. Usprawnienia i przejrzystości wymaga również procedura diagnostyczna i orzecznicza.

Źródło: oprac. za Fundacją MIR. money.pl. Zdjęcie ilustracyjne – fot. Pixabay.com

4 sierpnia 2021