Niepełnosprawność

Opole. Zbuduj z nami nowy dom

Pod takim hasłem na placu Wolności w Opolu odbył się 28. Festyn Fundacji DOM. Impreza rozpoczęła się w południe. W programie były koncerty, pokazy taneczne, teatralne i sportowe, w tym także występy artystyczne osób z niepełnosprawnością.

Na wielu stoiskach prezentowana była działalność fundacji, odbyła się loteria fantowa. W centrum stała skarbonka w formie drewnianego domku, w której zbierane były pieniądze na nowy dom. Darowizny można przekazywać również na konto fundacji, zaznaczając w tytule, że chodzi o dom w Winowie.

– W Winowie budujemy dom dla osób z niepełnosprawnością. To nie mieszkania, to nie placówka, to nie ośrodek, ale to właśnie dom. Chcemy stworzyć miejsce, w którym osoby z niepełnosprawnością po śmierci rodziców znajdą swoje miejsce docelowe, miejsce, w którym będą mogły pozostać w aktywności zawodowej i społecznej – mówi Małgorzata Jagieluk, prezes zarządu Fundacji Dom Rodzinnej Rehabilitacji Dzieci z Porażeniem Mózgowym. – Nie chcemy, żeby ostatni etap życia naszych przyjaciół, którym nasza fundacja jeszcze się nie opiekuje, pozostawał poza naszą kontrolą. Nie chcemy tracić naszych przyjaciół – zapewnia.

Miasto użyczyło budynek po szkole w Opolu-Winowie. To stary budynek, który wymaga gruntownego remontu, przebudowy i dostosowania do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. – Na uruchomienie domu potrzeba około 4,5 mln zł. W tym ujęty jest remont, wyposażenie i zatrudnienie kadry przynajmniej na pierwszy rok działalności. Mamy zabezpieczone środki, żeby zacząć prace. W pierwszej kolejności chcemy zrobić projekt – podaje prezes Fundacji DOM.

– Na początku działania domu będzie tam 24-godzinna opieka. Proces rehabilitacji, która jest tam zaplanowana, będzie polegał na zmniejszeniu wsparcia do absolutnego minimum, które jest konieczne. Ponieważ zakładamy, że będą tam mieszkać osoby głównie z deficytami ruchowymi, to wiemy, że będą one potrzebowały wsparcia w codziennych czynnościach: ubraniu, zjedzeniu. Ale to osoby, które w swoich rodzinach funkcjonują w miarę samodzielnie, nie potrzebują pomocy i opieki, a tylko wsparcia – podkreśla prezes.

Festyn był okazją, by zaprezentować działalność Fundacji DOM.

– Jesteśmy dużą instytucją, prowadzimy pięć jednostek, zatrudniamy 180 osób i mamy pod opieką prawie 1900 osób. W budynku, w którym mieszczą się Warsztat Terapii Zajęciowej, Środowiskowy Dom Samopomocy i Zakład Aktywności Zawodowej jest na co dzień 135 osób dorosłych, a w głównej siedzibie na Szymanowskiego tygodniowo mamy pod opieką 500 dzieci. Prowadzimy też 35-osobowy WTZ w Tarnowie Opolskim – podsumowuje Małgorzata Jagieluk.

Źródło informacji i zdjęcia: gosc.pl.

18 czerwca 2023