Niepełnosprawność

Opole. Uniwersytet otworzy się jeszcze szerzej na osoby niepełnosprawne

Uniwersytet Opolski podpisał (13.07) akt dotyczący „zarządzania kwestią niepełnosprawności”. Deklaracja wskazuje na to, że opolska uczelnia zauważa istniejące potrzeby, a także dokłada wszelkich starań, by jak najbardziej pomóc studentom z niepełnosprawnościami. 

Chodzi o promocję równości oraz wspomaganie aktywizacji osób z niepełnosprawnościami w życiu akademickim zarówno rozrywkowym, jak i w dydaktycznym. Jednocześnie dokument jest też obietnicą działań w przyszłości, mających za zadanie usunięcie wszystkich barier, które mogą w jakikolwiek sposób utrudnić funkcjonowanie osób niepełnosprawnych w społeczności akademickiej.

– Jako Uniwersytet Opolski […] składamy pewną deklarację. Obecność osób z niepełnosprawnością jest coraz bardziej widoczna w życiu akademickim. W ostatnich latach dokładaliśmy wszelkich starań, aby usunąć bariery architektoniczne, które utrudniały tym studentom poruszanie się po obiektach akademickich – mówi prof. Marek Masnyk, rektor Uniwersytetu Opolskiego.

– Uniwersytet Opolski jest uczelnią akademicką. My, jako część społeczności akademickiej, staramy się likwidować wszelkie bariery – dodaje Zbigniew Budziszewski, kanclerz Uniwersytetu Opolskiego.

– Zarządzenie pokazuje, że uczelnia jest otwarta na studentów z niepełnosprawnościami. Władze uczelniane dostrzegają te osoby i chcą, byśmy się rozwijali. Z roku na rok stajemy się coraz bardziej dostępni. Potrzeby osób z niepełnosprawnościami są stawiane na równi z pozostałą bracią studencką – opowiada Aleksandra Zagórska, pracownik Biura ds. Osób z Niepełnosprawnościami.

Akt zarządzania kwestią niepełnosprawności powstał w wyniku realizacji projektu „Uniwersytet Opolski – uczelnia (bardzo) dostępna!”, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego na lata 2020-2023.

Źródło informacji i zdjęcia: doza.fm.

18 lipca 2023