Niepełnosprawność

Opole. Fundacja DOM świętuje 30-lecie

„30 lat Pełni Energii” to tytuł festynu Fundacji DOM Rodzinnej Rehabilitacji Dzieci z Porażeniem Mózgowym, który 4 lipca br. odbył się na placu Wolności w Opolu. Tytuł był nieprzypadkowy, bo właśnie tak długo w stolicy regionu działa Fundacja.

Celem festynu było przede wszystkim przybliżenie mieszkańcom codziennej działalność Domu. – Od 26 lat przygotowujemy tę imprezę dla mieszkańców Opola i regionu, by bliżej poznali naszą działalność i dostrzegli radość życia osób z niepełnosprawnościami – powiedziała Małgorzata Jagieluk, prezes Fundacji Dom. – Dla przyjaciół fundacji, którzy aktywnie nas wspierają w naszych planach i działaniach, ale przede wszystkim dla naszych podopiecznych: dzieci, dorosłych, ich rodzin i znajomych. Dlatego urodzinowe świętowanie w takim właśnie gronie jest dla nas szczególnie cenne i wyjątkowe. W tym dniu możemy zaprezentować działalność rehabilitacyjną fundacji w formie zabawy plenerowej, warsztatów twórczych, występów artystycznych podopiecznych Fundacji – powiedziała prezes Jagieluk.

Festyn, współfinansowany przez Samorząd Województwa Opolskiego ze środków PFRON jest imprezą, która na stałe wpisała się w kalendarz wydarzeń Opola.

Fundację założyli 16 stycznia 1991 roku Teresa i Kazimierz Jednorogowie. To niewątpliwie ludzie, którzy wyprzedzili swoje czasy, bo te trzy dekady to niby nieodległy czas, ale bardzo dużo się w nim zmieniło, jeśli chodzi o podejście do niepełnosprawnych. Jak mówi Kazimierz Jednoróg, były to czasy, kiedy niepełnosprawność dziecka była prywatną sprawą rodziny, a niektórzy, w skrytości ducha, widzieli w niepełnosprawności… karę za grzechy. Przez te 30 lat Fundacja stworzyła system rehabilitacji i kształcenia niepełnosprawnych.

Założyciele wspominali, że na początku działalności przed fundacją stały dwa wyzwania. Pierwsze to aktywizacja społeczna i zawodowa osób niepełnosprawnych. Drugie to pomoc w diagnozowaniu, leczeniu i rehabilitacji osób z dysfunkcjami.

Dziś to jest już całkiem inna Fundacja. Owszem, zrealizuje te pierwsze wyzwania, ale co kilka lat musi poszerzać działalność o nowe zadania. Chodzi o wymiar psychiczny w formie pracy. Wiadomo, że rynek pracy dla osób niepełnosprawnych jest raczej wąski. Fundacja daje natomiast bardzo wiele możliwości zatrudnienia. Można spokojnie pracować i rozwijać swoje zdolności. W Fundacji jest bowiem kilka pracowni, między innymi komputerowa, krawiecka, artystyczna i terenów zielonych.

Program festynu był bogaty: koncert otwarcia – Orkiestra Dęta, pokazy tańca – Salsa Fuerte, prezentacje sportowe – Judo Okey, koncert finałowy – 4Motion i wiele innych. Także podopieczni Fundacji Dom  przygotowali występy muzyczne. Oprócz tradycyjnych występów na scenie przewidziano również strefę gastronomiczną i wypoczynkową.

źródło: oprac. za Radiem Opole i opowiecie.info

5 lipca 2021