Niepełnosprawność

Onoterapia. Niezwykła rola osłów w leczeniu niepełnosprawności

Od lat w ramach rehabilitacji psycho-ruchowej stosuje się obecność zwierząt. Choć najpopularniejsza jest hipoterapia, czyli metoda z udziałem koni, coraz popularniejsza staje się również onoterapia.

Jest to terapia z osiołkami, która choć nie zastępuje terapii stosowanej, to bardzo ją wspomaga i w unikalny sposób uzupełnia inne metody rehabilitacji. Mogą w niej uczestniczyć wszyscy – dzieci, dorośli, osoby z niepełnosprawnością oraz seniorzy.

W Polsce utarło się powiedzonko, że osiołki nie należą do najmądrzejszych stworzeń. Jednak nic bardziej mylnego! Te zwierzęta są niezwykle inteligentne, przyjazne, a także wrażliwe. Poza tym, mogą one poprawić nasz stan psychiczny, fizyczny oraz emocjonalny.

Osły są znane już od 6 tys. lat, czyli od czasów starożytnego Egiptu. Wówczas stały się one zwierzętami domowymi. Wiadomo, że to niezwykle przyjacielskie, towarzyskie i mądre stworzenia, które lubią ludzi. Na świecie żyje ich aż 40 mln, a na pewnej greckiej wyspie do dziś osły są jedynym środkiem transportu.

Działania onoterapeutyczne są adresowane do osób z trudnościami zdrowotnymi, a także pacjentów z niepełnosprawnościami – również psychicznymi. Dlaczego osioł jest do tego idealny? To niezwykle towarzyski, cierpliwy i potulny zwierz, który lubi kontakty z człowiekiem. Jest wolny, a jego ruchy spokojne. Poza tym – jego uroczy wygląd wzbudza opiekuńczość.

źródło: TVN

18 października 2020