Przemoc domowa

Olsztyn. „Niebieski Koncert” na zakończenie kampanii „16 dni przeciwko przemocy ze względu na płeć”

Od 25 listopada (Dzień Przeciwko Przemocy Wobec Kobiet) do 10 grudnia (Dzień Praw Człowieka) trwała Międzynarodowa Kampania Społeczna pod hasłem „16 dni akcji przeciwko przemocy ze względu na płeć”. Olsztyńską odsłonę kampanii zakończył zorganizowany 11 grudnia tuż po północy w Kinie Studyjnym Awangarda 2 „Niebieski Koncert” w wykonaniu Joanny Kondrat z zespołem.

„Niebieski Koncert” to niecodzienne widowisko, w czasie którego oprócz muzyki, prezentowane są fragmenty „Niebieskiego Filmu”. Pierwsza część koncertu swoją premierę miała na deskach Och Teatru Krystyny Jandy. Zaś przedpremierę – w kościele pw. Dobrego Łotra w zakładzie karnym w Barczewie. Patronat artystyczny nad wydarzeniem objęła Fundacja Krystyny Jandy Na rzecz kultury. Był to jednocześnie pierwszy w Polsce koncert, na którym spotkali się osadzeni za przemoc w rodzinie sprawcy, ofiary przemocy, działacze społeczni oraz lokalni politycy. Jego wykonawcą i producentem jest Joanna Kondrat.

„Niebieski Film” to film dokumentalny, w którym sprawcy przemocy domowej obnażają mechanizmy swoich działań, mówią o smaku władzy, prezentują okrucieństwo, z jakim traktowali swoje ofiary. Wypowiedzi sprawców uzupełniane są komentarzami ekspertów – kierowniczki Niebieskiej Linii Renaty Durdy i profesora Bogdana de Barbaro – wybitnego psychiatry, który specjalizuje się w terapii par sprawca-ofiara. Patronat merytoryczny nad filmem sprawuje Niebieska Linia Instytut Psychologii Zdrowia. Patronat artystyczny nad pierwszą częścią koncertu i filmu objęła Fundacja Krystyny Jandy na rzecz kultury.

Źródło: oprac. za olsztyn24,com. Zdjęcie ilustracyjne – fot. Pexels.

12 grudnia 2021