Niepełnosprawność

Ogólnopolski Dzień Opiekuna. O tym trzeba pamiętać

Rola, w którą często trzeba się wcielić nagle i bez przygotowania. 12 lutego obchodzimy Ogólnopolski Dzień Opiekuna. Z badań wynika, że ponad 60% Polaków zna opiekuna osoby starszej lub przewlekle chorej, a blisko 1/3 z nas opiekowała się nieodpłatnie osobą przewlekle chorą. Ludzie, którzy pewnego dnia zostali rodzicami, rodzeństwem, bliskimi osoby z niepełnosprawnością są zawsze w pogotowiu, a swoje potrzeby stawiają na drugim miejscu. Ogólnopolski Dzień Opiekuna jest skierowany do właśnie takich osób.

Ważne jest zwrócenie uwagi na osoby, które na co dzień troszczą się o chorych, na ich prawa i potrzeby. One także potrzebują dnia wolnego.

Rodzice osób niepełnosprawnych zwracają uwagę na to, że potrzebnych jest więcej dziennych ośrodków terapeutycznych, gdzie prowadzone są terapia i rehabilitacja. 12 lutego rozpoczęła się skierowana do opiekunów i rodziców edukacyjna kampania społeczna pod hasłem „Póki my żyjemy”.

Wiele niepełnosprawnych osób po śmierci opiekunów trafia do Domów Pomocy Społecznej. Ogólnopolski Dzień Opiekuna został powołany z inicjatywy organizacji pacjenckich.

Źródło: poznan.tvp.pl. Zdjęcie ilustracyjne – fot. Shutterstock.

12 lutego 2024