News

Walka z przemocą wobec dzieci. Pomogą nowe przepisy

Skuteczniejsze monitorowanie potencjalnych pracowników służby zdrowia oraz szkół, nowe sposoby zgłaszania podejrzenia krzywdzenia dziecka, a także monitoring – to standardy, które już niedługo będą musiały wdrożyć wszystkie placówki sprawujące opiekę nad dziećmi. Jak podaje serwis prawo.pl – wymogi dotyczyć będą szkół, szpitali a nawet hoteli.

Według statystyk, aż 79 proc. dzieci i nastolatków przynajmniej raz w swoim życiu doświadczyło przemocy. Krzywdzenia doświadczają najczęściej ze strony swoich rówieśników (66 proc.) i bliskiej osoby dorosłej (32 proc.). Szczegóły opublikowano w raporcie „Diagnoza przemocy wobec dzieci w Polsce 2023”, przygotowanym przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę.

W zapobieganiu i odpowiednim reagowaniu na przemoc wobec nieletnich ma pomóc, m.in. nowela kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Nakłada ona na instytucje opiekujące się nimi wiele nowych obowiązków, w tym wprowadzenie standardów ochrony dzieci.

Szkołom zostało niewiele czasu na przygotowanie. Po 15 lutego 2024 r. organy nadzorcze będą mogły już pytać np. jak postępuje praca nad wdrożeniem standardów. Ich brak nie spowoduje jednak żadnych negatywnych konsekwencji jeszcze przez kilka miesięcy. Jednak po 15 sierpnia 2024 r. niewprowadzenie standardów będzie zagrożone karą – do 250 zł albo naganą. W razie ponownego stwierdzenia niewykonania obowiązku wprowadzenia standardów ochrony małoletnich przewidziana jest kara grzywny nie niższa niż 1000 zł.

„W każdym miejscu dzieci muszą czuć się bezpieczne. Jesteśmy świadomi, że standardy będą się różnić w zależności od placówki, ponieważ każda z nich ma swoją unikalną specyfikę i charakter” – stwierdziła Horna-Cieślak, adwokat, specjalizująca się w sprawach związanych z ochroną praw dzieci.

O treści standardów powinni zostać poinformowani wszyscy pracownicy i – w przypadku szkoły – uczniowie. Powinny zostać umieszczone w widocznym miejscu oraz sporządzone językiem zrozumiałym dla odbiorcy (innym dla dorosłych, innym dla dzieci). Uczniom należy też zapewnić poczucie bezpieczeństwa.

Źródło informacji: PAP MediaRoom. Zdjęcie ilustracyjne – fot. Shutterstock.

25 października 2023