News

Nie będzie bezterminowych kart parkingowych dla osób niepełnosprawnych

Niestety nie będzie bezterminowych kart parkingowych dla osób niepełnosprawnych. Tak wynika z odpowiedzi na interpelację. Poniżej treść odpowiedzi na interpelację

Pan Szymon Hołownia Marszałek Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej 

Szanowny Panie Marszałku, w odpowiedzi na interpelację nr 1825 wniesioną w dniu 7 marca 2024 roku przez Panią Poseł Annę Dąbrowską-Banaszek w sprawie karty parkingowej dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów, proszę o przyjęcie następujących wyjaśnień:

Na podstawie art. 8 ust. 3a pkt 1 i 2 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (Dz.U. z 2023 r. poz. 1047, z późn. zm.) kartę parkingową wydaje się:

1) osobie niepełnosprawnej zaliczonej do znacznego albo umiarkowanego stopnia niepełnosprawności mającej znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się;

2) osobie niepełnosprawnej, która nie ukończyła 16 roku życia mającej znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się.

Ponadto zgodnie z art. 8 ust. 4 ustawy Prawo o ruchu drogowym kartę parkingową osobie, o której mowa w ust. 3a pkt 1 i 2 ww. ustawy, wydaje przewodniczący powiatowego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności, o którym mowa w art. 6 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnoprawnych (Dz. U. z 2023 r. poz. 100, ze zm.), na podstawie wydanego przez zespół do spraw orzekania o niepełnosprawności:

1) orzeczenia o niepełnosprawności,

2) orzeczenia o stopniu niepełnosprawności,

3) orzeczenia o wskazaniach do ulg i uprawnień – wraz ze wskazaniem, o którym mowa w art. 6b ust. 3 pkt 9 ustawy o rehabilitacji.

W przypadku osób niepełnosprawnych zaliczonych do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności spełnienie tych warunków może zostać stwierdzone jedynie w przypadku ustalenia przyczyny niepełnosprawności oznaczonej symbolem 04-0 (choroby narządu wzroku), 05-R (upośledzenie narządu ruchu), 10-N (choroba neurologiczna) lub 07-S (choroby układu oddechowego i krążenia).

Zważywszy, iż stan zdrowia nie jest jedynym wyznacznikiem niepełnosprawności, gdyż decydującym jest ocena ograniczeń w możliwości funkcjonowania osoby niepełnosprawnej w życiu społecznym – będących następstwem naruszenia sprawności organizmu, przy ocenie znacznie ograniczonej możliwości samodzielnego poruszania się, w przypadkach wątpliwych zasadnym wydaje się zastosowanie skal oceny klinimetrycznej, odpowiednich do poszczególnych jednostek chorobowych.

Ponadto można założyć, że osoba ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnego poruszania się to m.in. osoba, która: nie przemieszcza się, nie zachowuje równowagi przy siedzeniu, lub w ogóle się nie przemieszcza lub porusza na odległość do 50 m. za pomocą sprzętu wspomagającego lub z pomocą jednej osoby, ma trudności lub nie jest w stanie schodzić i wchodzić po schodach lub porusza się z pomocą innej osoby, ma trudności przy poruszaniu się po powierzchniach płaskich na dystansie nie przekraczającym 100 (co stanowi wartość orientacyjną).

Art. 8 ust. 5c ustawy Prawo o ruchu drogowym stanowi, że kartę parkingową wydaje się na okres ważności orzeczenia, jednakże nie dłużej niż na okres 5 lat. Zmiana zasad i kryteriów przyznawania kart parkingowych od lipca 2014 r. jest skutkiem nowelizacji przepisów ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym, przepisami ustawy z dnia 23 października 2013 r. o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2013 r. poz. 1446, ze zm.).

Projekt ustawy nowelizującej był projektem komisyjnym, proces legislacyjny trwał ponad 15 miesięcy. W głosowaniu w Sejmie ustawa została przyjęta niemal jednomyślnie (438 posłów za, 1 poseł wstrzymał się od głosu), a zgodnie z uzasadnieniem do projektu miał on na celu wyeliminowanie przypadków posługiwania się kartą parkingową przez podmioty do tego nieuprawnione, co było postulowane przez organizacje pozarządowe, policję i straże gminne, a także samorządy.

Podstawowym założeniem ustawy z dnia 23 października 2013 r. o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw była likwidacja barier ograniczających swobodne poruszanie się osobom niepełnosprawnym, szczególnie w zakresie korzystania z miejsc parkingowych przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych. Jednocześnie przepisy ustawy nowelizującej zaostrzyły kryteria orzecznicze uprawniające do uzyskania wskazania do karty parkingowej, tym samym ograniczyły zakres osób, które będą uprawnione do uzyskania karty parkingowej, do osób posiadających znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się oraz legitymujących się ważnym orzeczeniem wydanym przez zespół do spraw orzekania o niepełnosprawności, ustalającym znaczny stopień niepełnosprawności bez względu na jego przyczynę lub umiarkowany stopień niepełnosprawności z ustaloną przyczyną niepełnosprawności oznaczoną symbolami: 04-O, 05-R, lub 10-N albo niepełnosprawność w przypadku osób, które nie ukończyły 16 roku życia.

Mając powyższe na uwadze, nie jest więc możliwe wydanie karty parkingowej bezterminowo jak miało to miejsce przed nowelizacją przepisów dotyczących wydawania kart parkingowych, a także korzystanie z kart parkingowych przez opiekunów bez obecności w samochodzie osoby niepełnosprawnej. Nie byłaby możliwa kontrola opiekunów osób niepełnosprawnych do jakich celów używana jest karta (czy ma to związek z osobą niepełnosprawną). Ponadto biorąc pod uwagę fakt, że wyprodukowanie oraz wydanie karty parkingowej niesie za sobą skutki finansowe dla budżetu państwa oraz powoduje zaangażowanie pracownika powiatowego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności w realizację takiego zadania, nie wydaje się zasadnym wydawania karty „z urzędu” osobom, które nie mają potrzeby korzystania z takiego dokumentu.

Jednocześnie Ministerstwo informuje, że aktualnie trwają analizy przepisów dotyczących zasad wydawania kart parkingowych w wielu aspektach począwszy od wzoru karty parkingowej, formy wnioskowania o wydania karty do warunku konieczności osobistego stawiennictwa przy składaniu wniosku o kartę.

Z wyrazami szacunku z up. Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Łukasz Krasoń Pełnomocnik Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych Sekretarz Stanu.

Źródło: infor.pl. Zdjęcie ilustracyjne – fot. archiwum.

15 kwietnia 2024