News, Niepełnosprawność

Najlepsze aplikacje dla niepełnosprawnych

Smartfon zaopatrzony w odpowiednie aplikacje może być dla niepełnosprawnych sporym ułatwieniem w codziennym życiu. Dla niektórych może być oczami i uszami, a innym ułatwi poruszanie się po mieście. Aplikacje tego typu są wyspecjalizowane i przeznaczone dla grup użytkowników o bardzo zróżnicowanych potrzebach. Oto kilka ciekawych, wybranych przykładów takich programów. 

ParrotOne

Aplikacja powstała, aby ułatwić komunikację osobom niepełnosprawnym, głównie tym, które mają trudności ze sprawnością dłoni. Jej sekret polega na tym, że korzystając z niej, dowolną wiadomość można napisać znacznie szybciej niż za pomocą powszechnie znanych komunikatorów. Tworzenie całych zdań możliwe jest za pomocą dosłownie kilku kliknięć. Dodatkowo nie trzeba także wybierać osobno polskich znaków.

Aplikacja ma także wbudowanego tłumacza, opartego na własnej technologii. Aktualnie dostępne są w nim trzy języki – polski, angielski i hiszpański. ParrotOne ma też funkcje społecznościowe. Treś­ci można publikować analogicznie jak na Facebooku.

Seeing Assistant Home

To aplikacja, która ma pomagać osobom słabowidzącym i niewidomym. Rozpoznaje ona kody kreskowe i kody QR – odczytuje je na głos i dostarcza na ich podstawie informacji o produktach (o ile dany kod jest w bazie Seeing Assistant Home).

Aplikacja pozwala także tworzyć własne opisy dla wybranych kodów. Z jej pomocą można też wygenerować własne kody, a następnie oznaczyć nimi otaczające nas przedmioty.

Seeing Assistant rozpoznaje źródła światła i kolory. Wykrywa tekst i odczytuje go na głos. Udostępnia też lupę ułatwiającą odczytywanie napisów. Z aplikacji można korzystać za pomocą poleceń głosowych.

HearUs

HearUs to aplikacja dla osób mających problemy z mówieniem. Pozwala na komunikację głosową po wpisaniu dowolnego tekstu. Zawiera także bazę gotowych zwrotów, których można używać w codziennych sytuacjach. W darmowej wersji dostępne są jedynie podstawowe frazy, ale w pełnej, dostępnej po wykupieniu abonamentu (od 27,99 złotego) jest ich już blisko 1000.

Aipoly Vision

Prosta w użyciu aplikacja, która ma pomagać osobom niewidomym, niedowidzącym i daltonistom. Rozpoznaje otaczające nas przedmioty i kolory. Wystarczy skierować smartfon na jakiś obiekt i nacisnąć przycisk u dołu ekranu, aby Aipoly Vision go zidentyfikował, wyświetlił i odczytał nazwę lub kolor przedmiotu.

MyTherapy

Prosty, ale bardzo przydatny przypominacz i rejestrator wyników badań lekarskich. Po wprowadzeniu danych na temat leków, jakie przyjmujemy, będzie nam przypominać o ich zażyciu, a także o dawce lekarstwa, jaką należy odmierzyć.

Aplikacja może służyć także do monitorowania postępów w leczeniu i do przypominania o wykonaniu pomiaru, na przykład ciśnienia. Z jej poziomu można zapisywać informacje o wizytach lekarskich czy o lekarzach i monitorować zapasy leków. Generuje miesięczne raporty.

Więcej informacji na temat aplikacji dla niepełnosprawnych: https://www.komputerswiat.pl/poradniki/programy/najlepsze-aplikacje-dla-niepelnosprawnych/s214rvw

Pod tym adresem można także pobrać prezentowane aplikacje.

źródło: Komputer Świat

8 lutego 2021