Lublin. Wkrótce otwarcie ośrodka całodobowej opieki dla osób niepełnosprawnych, obłożnie chorych i w podeszłym wieku
Niepełnosprawność

Lublin. Wkrótce otwarcie ośrodka całodobowej opieki dla osób niepełnosprawnych, obłożnie chorych i w podeszłym wieku

Lubin doczekał się ośrodka opieki całodobowej dla osób niepełnosprawnych, w podeszłym wieku i obłożnie chorych. Brakuje już tylko formalnych zgód z Urzędu Wojewódzkiego na uruchomienie placówki. Budowa trwała nieco ponad 5 lat i pochłonęła ok. 6 mln zł, łącznie z wyposażeniem. Inwestycję od początku realizowało dzięki wielu pozyskanym z zewnątrz środkom i dotacjom Stowarzyszenie “Równe szanse” z Lubina.

Na ośrodek całodobowej opieki dla osób niepełnosprawnych, chorych i w podeszłym wieku zarówno leżących, jak i tych, którzy przy pomocy innych poruszają się, czekano długo.

Stowarzyszenie Przyjaciół i Rodzin Osób Niepełnosprawnych “Równe szanse” z Lubina zabiegało o placówkę wiele lat. Jesienią 2015 roku miało miejsce symboliczne wbicie łopaty na terenie, gdzie dziś stoi już ośrodek. Otwarcie placówki i przyjęcie pierwszych podopiecznych powinno mieć miejsce już wkrótce.

Pobyt w ośrodku będzie odpłatny. Wszystkie środki, jakie wpłyną do placówki, przeznaczone będą na cele statutowe Stowarzyszenia, w tym na wynagrodzenia dla personelu, który będzie świadczył opiekę. Nie ma znaczenia czy za pobyt podopiecznego ktoś będzie płacił sam, czy opłaty wniesie jakaś instytucja, jak np. MOPS. Pieniądze przeznaczone będą tylko i wyłącznie na utrzymanie placówki. Stowarzyszenie jest formacją non profit i nie jest nastawione na zyski.

Na terenie ośrodka prowadzone są obecnie ostatnie prace wykończeniowe, lokowane jest umeblowanie. Ośrodek jest przystosowany do pobytu 50 osób z różnym stopniem niepełnosprawności. Do dyspozycji jest 25 pokoi w tym 1- osobowe i 2 osobowe z telewizorami. W placówce przygotowano pomieszczenia socjalne dla personelu. Jest też doskonale wyposażona kuchnia i stołówka oraz pralnia.

źródło: Lublin Extra

13 stycznia 2021