Niepełnosprawni i chorzy zostaną dowiezieni na szczepienia przeciw Covid-19
Niepełnosprawność

Niepełnosprawni i chorzy zostaną dowiezieni na szczepienia przeciw Covid-19

Gminy i powiaty zajmą się dowozem niepełnosprawnych i chorych na szczepienia przeciw Covid-19. Dofinansuje to rząd a zorganizują samorządy.

Zapisy na szczepienia rozpoczną się w piątek 15 stycznia. Przez pierwszy tydzień będą mogły się umawiać osoby powyżej 80 roku życia. W kolejny piątek rozpoczną się zapisy osób 70+. Pierwsi seniorzy mają być zaszczepieni 25 stycznia. Każdy, kto będzie miał problem z dotarciem do przychodni, może być dowieziony przez gminę.

Dowóz w 80 procentach będzie dofinansowany przez rząd, resztę dopłacą samorządy. Mają one być także odpowiedzialne za akcję informacyjną – chodzi na przykład o uruchomienie infolinii. W ten sposób seniorzy będą mogli się umawiać na transport.

Są 3 możliwości zapisania się na szczepienie. Telefonicznie – dzwoniąc na infolinię pod numer 989 lub internetowo – logując się do swojego konta pacjenta. Można także umówić się u swojego lekarza rodzinnego ale tylko pod warunkiem, że jego przychodnia jest zgłoszona do Narodowego Funduszu Zdrowia, jako miejsce szczepień.

źródło: TVP 3

13 stycznia 2021