Największy problem seniorów. Samotność skraca życie
Seniorzy

Największy problem seniorów. Samotność skraca życie

Społeczeństwa robią się coraz bardziej wiekowe. Dziś coraz częściej mówi się o tym, że jednym z największych kłopotów seniorów jest samotność. Problemu tego nie można bagatelizować. Naukowcy są zgodni: samotność skraca życie.

Według badań Brigham Young University z 2015 roku izolacja społeczna sprawia, że szanse na wczesną śmierć wzrastają o 30 proc. Ze statystyk wynika, że samotność jest równie groźna, co nałogowe palenie czy otyłość. Na negatywne skutki odizolowania i bezczynności szczególnie narażone są osoby słabsze i te z naturalnie obniżoną odpornością na wirusy i stres. Sytuacja taka dotyczy nie tylko osób starszych ale całego zabieganego społeczeństwa, które nie wiedząc kiedy nie ma np. z kim spędzić świąt czy innych uroczystych chwil.

Najważniejszym w takiej sytuacji jest kontakt z drugą osobą. Wiadomo w obecnej sytuacji jaka panuje i ciągłym nakazom aby się nie spotykać w większym gronie wzajemne odwiedzanie się na kawie czy herbacie nie wyjdzie nikomu źle na zdrowiu. Wręcz przeciwnie, godzina w towarzystwie drugiej osoby wyjdzie tylko pożytecznie na zdrowiu.

Samotność to także wstyd i dlatego wiele osób samotnych nie prosi innych o pomoc. Wstydzą się, że nie ma przy nich rodziny, że będą dla innych kłopotem, że są samotni. Wpadają często w pułapkę – krępując się poprosić o pomoc, popadają w coraz większą izolację, wyobcowanie i samotność. Takie osoby są na pewno w naszym towarzystwie i może warto zwrócić na nich uwagę, wyjść z sąsiedzką pomocą, odwiedzeniem chociaż na godzinie i porozmawiać, pomóc w zakupach czy sprawach np. urzędowych.

Efekty odizolowania w czasach pandemii koronawirusa są widoczne bardziej niż kiedykolwiek. Chociaż praca z domu jest wygodna, ograniczenia w poruszaniu się i interakcjach społecznych dały się wielu osobom we znaki. Samotność jako zjawisko społeczne okrzyknięte zostało prawdziwą „epidemią” naszych czasów i zagrożeniem dla życia oraz zdrowia. Warto więc pamiętać o takich osobach w naszym otoczeniu, którym może doskwierać nuda i osamotnienie.

źródło: ox.pl

13 stycznia 2021