Niepełnosprawność

Lublin. „Empaciaki”, czyli warsztaty dla dzieci na temat niepełnosprawności

Stowarzyszenie Aktywności Kulturalno-Społecznej „Otwieracz” realizuje w Lublinie projekt „Empaciaki”. Dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym wzięły udział w warsztatach o niepełnosprawnościach. Pierwsze zajęcia odbyły się 19.07.

– Warsztaty nazywają się tak uroczo „Empaciaki”. Będą to właśnie takie warsztaty empatyczne, dostosowane do możliwości poznawczych dzieci – mówi Justyna Kazek ze Stowarzyszenia Aktywności Kulturalno-Społecznej „Otwieracz”. – Głównie za pomocą zabaw albo rebusów będziemy starali się pokazać w jaki sposób funkcjonują osoby z niepełnosprawnościami, jak można rozmawiać, jak do nich podejść. Przemycimy elementy savoir vivre’u, tego kim są te osoby, że są tak naprawdę takie jak my wszyscy – dodaje Justyna Kazek.

– Dzisiaj się dowiedzieliśmy, jak psy mogą uratować jakiegoś człowieka – mówią dzieci biorące udział w warsztatach. – Dzieci mogą doświadczyć różnych sytuacji, mogą się czegoś nauczyć, dowiedzieć – mówi Patrycja Pękala, wychowawczyni grupy z Przedszkola nr 5 w Lublinie. – Mogą poznać niepełnosprawność. Na początku myślę, że nie wiedziały, ale z czasem łapały temat – dodaje.

Edukacja w tej sprawie jest kluczowa. Uświadamianie ludzi, szczególnie dzieci, pozwoli na to, że wyrosną świadomi, mądrzy, uważni i empatyczni dorośli.

Kolejne warsztaty odbędą się 24.07. o godzinie 15.00 w Galerii Labirynt. Na zajęcia można się zapisać wysyłając mail na adres otwieracz.ngo@gmail.com. Szczegóły są dostępne na facebookowym profilu Stowarzyszenia „Otwieracz”.

źródło: oprac. za Polskim Radiem Lublin

20 lipca 2021