Wykluczenie społeczne

Łódzkie przeciw wykluczeniu komunikacyjnemu

40 linii autobusowych uruchomił już samorząd województwa łódzkiego. Najnowsza to połączenie Sieradz – Ostrów Warcki – Poddębice. Od 1 stycznia 2022 r. przewozy wojewódzkie docierają do 268 miejscowości do których nie docierały dotąd przewozy łączące powiaty.

W łódzkim przewozy realizowane są już na 40 liniach, które poddane zostały modyfikacjom w rozkładach jazdy – zmiana godzin, nowe kursy lub wprowadzenia nowych przystanków. Tym samym samorząd województwa łódzkiego stał się największym beneficjentem rządowego funduszu.

– Po 1989 r. z różnych powodów liczba połączeń komunikacyjnych w Polsce malała. Tak było również w naszym województwie. Dotyczy to zarówno połączeń kolejowych, jak i autobusowych. Kolejne wsie i miejscowości znikały z sieci połączeń PKS, a mieszkańcy mieli utrudniony dojazd do szkoły czy pracy – mówi wojewoda Tobiasz Bocheński. – Od 2019 r. pieniądze z Funduszu rozwoju przewozów autobusowych zasilają nierentowne połączenia autobusowe.

Planowana łączna kwota rekompensaty w Łódzkiem (w roku budżetowym) wynosi ponad 23 mln zł, w tym dopłata ze strony budżetu państwa (z Funduszu Rozwoju Przewozów autobusowych) wyniesie ponad 17,5 mln zł.

Jak wylicza urząd marszałkowski – łączna długość tras w Łódzkiem wynosi 2 201,40 km. Liczba obsługiwanych przystanków komunikacyjnych to 1622. Przewozy autobusowe zorganizowane przez województwo swoim zasięgiem obejmą wszystkie powiaty łódzkiego, 122 ze 177 gmin województwa.

Źródło: oprac. za portal samorządowy.pl. Zdjęcie ilustracyjne – fot. Pixabay.

5 lutego 2022