Bezdomność

Łódź. Skala pomocy dla bezdomnych

Specjalnie oznakowany „Autobus” jest w trasie od środy 1 grudnia. Przez całą zimę osoby w kryzysie bezdomności oraz wszelkie inne osoby potrzebujące wsparcia mogą codziennie zjeść dzięki niemu ciepły posiłek. „Autobus” będzie kursował do 15 marca.

Przez cały grudzień rozdano w sumie niemal 3,4 tys. porcji ciepłej zupy (dokładnie 3 tys. 369). Pozostałe 1.986 porcji trafiło do potrzebujących w pierwszych dniach stycznia tego roku. W grudniu każdego dnia rozdawano średnio 109 porcji zupy; najwięcej, bo 149 osób skorzystało z tego wsparcia w Wigilię Bożego Narodzenia. W styczniu z kolei rekordowy pod względem liczby wydanych porcji zup był do tej pory niedzielny wieczór 9 stycznia, podczas którego wydano 208 posiłków.

„Autobus” jest obsługiwany przez pracownika Towarzystwa Pomocy im. Św. Brata Alberta, które na zlecenie Miasta Łódź realizuje ten projekt oraz trzech wolontariuszy będących mieszkańcami Schroniska dla Bezdomnych Mężczyzn przy ul. Nowe Sady. Chętni otrzymują także ciepłą odzież oraz koce. Na realizację projektu „Autobusu” w całym 2022 r. Miasto Łódź przekaże Towarzystwu Pomocy im. św. Brata Alberta dofinansowanie w wysokości 59 tys. zł.

***

Prawie 1,7 tys. (dokładnie 1 tys. 672) porcji ciepłych posiłków (obiadów) rozdano z kolei potrzebującym w działającej także od 1 grudnia Świetlicy dla Osób Bezdomnych przy al. Piłsudskiego 119. Świetlica jest prowadzona przez Towarzystwo Pomocy im. św. Brata (z dotacją w wysokości 53,9 tys. zł w 2022 od Miasta Łódź). Osoby w kryzysie bezdomności mają tu zapewniony pobyt dzienny (codziennie w godz. 8 – 16), ciepły posiłek i napoje, możliwość uzupełnienia brakującej garderoby w odzież odpowiednią do pory roku oraz możliwość skorzystania z węzła sanitarnego, środków czystości i higieny osobistej.

W grudniu najwięcej osób skorzystało ze Świetlicy w pierwszy dzień Świąt Bożego Narodzenia (25 grudnia) – było to dokładnie 50 osób. W styczniu takim dniem okazał się czwartek 6 stycznia (czyli Święto Trzech Króli), kiedy ze Świetlicy skorzystały 53 osoby.

***

W sąsiedztwie Świetlicy funkcjonuje dodatkowo Mobilna łaźnia dla łodzian w kryzysie bezdomności. Od poniedziałku 11 października ubiegłego roku, czyli od dnia, kiedy łaźnia została uruchomiona, skorzystano z niej 170 razy. Łaźnia jest czynna od poniedziałku do piątku w godz. 10 – 16. Każda osoba przychodząca do łaźni otrzymuje czysty ręcznik, przybory toaletowe, środki do prania, a w razie potrzeby – także odzież i obuwie (na zakup tych artykułów Miasto Łódź przekazało w ubiegłym roku 15 tys. zł).

***

Poza tym do dyspozycji osób w kryzysie bezdomności w Łodzi jest Punkt Pomocy Charytatywnej przy ul. Wólczańskiej 108 prowadzony całorocznie na zlecenie Miasta Łódź przez Caritas Archidiecezji Łódzkiej oraz „Ogrzewalnia” (Świetlica z zajęciami aktywizującymi) dla Osób Bezdomnych funkcjonująca w Punkcie Pomocy Charytatywnej przy ul. Wólczańskiej 108 (w sezonie zimowym, w poniedziałki, wtorki i środy w godz. 14.30 – 18.00).

Źródło: oprac. za lodz.pl. Zdjęcie – lodz.pl.

14 stycznia 2022