Niepełnosprawność

Łódź. „Mobilny urzędnik” pomoże osobom niepełnosprawnym

1 lutego 2022 r. łódzki magistrat uruchomił nową usługę – mobilnego urzędnika. Skierowana jest ona do seniorów osób z niepełnosprawnością i problemami z poruszaniem się, które nie są w stanie samodzielnie dotrzeć do urzędu. Kto odwiedzi zainteresowanych? 

Jak informuje Katarzyna Tręda, Rzecznik Osób Niepełnosprawnych w Łodzi, usługa jest przeznaczona dla osób, które mają znaczny stopień niepełnosprawności, choroby neurologiczne, ograniczoną możliwość swobodnego poruszania się uniemożliwiającą samodzielną wizytę w urzędzie miasta i które nie mogą liczyć na pomoc rodziny bądź opiekunów. – Pierwszym wydziałem, który realizuje usługę mobilnego urzędnika, jest Oddział ds. Osób Niepełnosprawnych. Rzecznik może przyjechać do klienta, porozmawiać z urzędnikiem i złożyć wniosek o łódzką Kartę Bez Barier lub abonament typu C, zyskać wsparcie z zakresu wydania nowego orzeczenia – wylicza. – Drugim wydziałem będzie Centrum Kontaktu z Mieszkańcami i urzędniczki będą przyjeżdżać, potwierdzać profil zaufany, dzięki któremu można załatwić wiele spraw w urzędzie bez wychodzenia z domu – dodaje.

Wizyta będzie przebiegać w obecności dwóch urzędników zamiast jednego. Zmiana podyktowana jest względami bezpieczeństwa i transparentności, ma też uzasadnienie związane z zadaniami, w których specjalizują się pracownicy różnych jednostek magistratu. – Chcemy uniknąć sytuacji, w której niezadowolony klient powiedziałby, że urzędnik zaproponował mu wzięcie łapówki – wyjaśnia ekspert.

Katarzyna Tręda podkreśla, że na spotkanie będzie można umówić się telefonicznie. – Będziemy pytać o dane personalne, przyczyny niepełnosprawności, jej stopień oraz o to, czy dana osoba ma rodzinę – mówi. – Usługa jest dla osób, które naprawdę nie mogą dotrzeć do urzędu, są opuszczone i nie mają żadnej rodziny. Gdybyśmy jeździli do wszystkich, to czas oczekiwania dla osób najbardziej potrzebujących znacznie by się wydłużył – tłumaczy.

Usługa będzie realizowana we wtorki oraz w czwartki. – Jeżeli będzie potrzeba natychmiastowej reakcji, będziemy skłonni zrobić wyjątki od reguły – zaznacza.

Źródło: oprac. za polskieradio.pl. Zdjęcie ilustracyjne – fot. Shutterstock.

7 lutego 2022