Niepełnosprawność

Lipniak. 20 lat ŚDS oraz 10 lat ZAZ “Sowa”

Jubileusz 20-lecia działalności obchodził Środowiskowego Domu Samopomocy a 10-lecia Zakład Aktywności Zawodowej „SOWA” w Lipniaku. Obchody współfinansowane środkami PFRON miały formułę spotkanie „integracja bez barier” – pod nazwą „Schizofrenia – Otwórzcie drzwi” – zorganizowanego w ogrodach obu ośrodków.

Zorganizowana w dniu 8 września uroczystość była szczególna, bo i miejsce wyjątkowe. ŚDS i ZAS SOWA są niemal drugim domem dla kilkudziesięciu osób z niepełnosprawnościami z regionu, w tym z miasta Suwałki. Dla jednych jest miejscem terapii, spotkań i warsztatów, a dla innych także miejscem pracy.

Z okazji jubileuszu, spotkali wszyscy którzy byli zaangażowani w  powstanie placówek oraz ich uczestnicy i osoby, które je wspierały i wspierają. Witając wszystkie przybywające na uroczystości osoby dyrektor Bożenna Chmielewska przypomniała historię ŚDS i ZAZ SOWA:

– W 2003 r. Starostwo Powiatowe w Suwałkach powołało do życia dom, który trwa do dzisiaj, a wcześniej nazywał się Ośrodkiem Wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi. Był on w strukturze Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Suwałkach. W 2008 r. powstał budynek hotelowy i trzeba było wymyśleć funkcje pozwalające na sprawne funkcjonowanie 2 obiektów. Dzięki zmianom w ustawie o zatrudnieniu socjalnym powołany został 13 września 2013 r. Zakład Aktywności Zawodowej SOWA. Przyszły ZAZ na początku był zakładem budżetowym, umożliwiającym utrzymanie dużego obiektu z fizjoterapią i rehabilitacją oraz świetlicami i pokojami. Aktualnie w Domu Dziennego Pobytu funkcjonuje 60 miejsc oraz 3 miejsca całodobowe. W budynku hostelowym prowadzona jest działalność hotelowa. Działalność taka prowadzona jest również w Dowspudzie w budynku kordegardy (…). Aktualnie ZAS zatrudnia 56 osób, z czego 42 osoby są ze znacznym i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności. Naszym Zakładem przez okres 10 lat objęliśmy wsparciem 120 osób, które mogły pracować lub aktualnie są zatrudnione, co pozwala im wracać na lokalny rynek pracy (…). Zdajemy sobie sprawę, że najtrudniejszą rzeczą dla osoby z niepełnosprawnością jest akceptacja dysfunkcji, przestrzeganie procesu rehabilitacji lub leczenia oraz wsparcie najbliższego otoczenia. Dlatego ściśle współpracujemy także z rodzinami naszych podopiecznych.

W programie festynu były występy uczestników ŚDS i WTZ, gry i zabawy z animatorem, konkursy z nagrodami, stoisko z rękodziełem, fotobudka, konsumpcja jubileuszowego tortu, a na zakończenie występ zespołu Mister Night.

Źródło informacji i zdjęcia: dwutygodniksuwalski.

11 września 2023