Uzależnienia

Leczenie alkoholizmu. Co trzeba o nim wiedzieć?

Alkoholizm to podstępna choroba, której początkowe stadium często pozostaje niezauważone. Wszyscy wprawdzie wiemy, że jest on skutkiem nadużywania napojów alkoholowych, ale mało kto jest w stanie w porę zdać sobie sprawę z tego, że problem dotyczy właśnie jego.

Co gorsza, początek alkoholizmu nie zawsze jest też zauważony przez bliskich i współpracowników chorego. Dzieje się tak co najmniej z dwóch powodów. Pierwszy to skłonność wielu pacjentów do picia w samotności i doskonałego maskowania tego faktu. Drugi – zrzucenia problemu na karb imprezowego, towarzyskiego stylu życia.

O konieczności rozpoczęcia terapii w ośrodku leczenia uzależnień często zdajemy sobie sprawę dopiero, kiedy alkoholizm zdążył już poczynić niemałe spustoszenie w organizmie chorego i całkowicie zdewastować jego organizm. Dlatego tak ważne jest, by nie uciekać od problemu i jak najszybciej stawić mu czoła – nawet mimo tego, że wymaga to sporej odwagi oraz wysiłku

Alkoholizm to, jak większość z nas na pewno dobrze zdaje sobie sprawę, inna nazwa uzależnienia od alkoholu, nazywanego też chorobą alkoholową. Czynnikiem niezbędnym do stwierdzenia istnienia tego zaburzenia jest utrata przez chorego kontroli na ilością spożywanego alkoholu. Pacjent spożywa go mimowolnie, chociaż przy zastosowaniu odpowiednich technik terapii w ośrodku terapii uzależnień możliwe jest powstrzymanie patologicznej chęci sięgnięcia po napoje wyskokowe.

Warto przy tym pamiętać, że chory zmagający się z alkoholizmem nie jest uzależniony od jednego, konkretnego trunku – substancją uzależniającą zawsze jest etanol. Nawet, jeśli pacjent sięga wyłącznie po droższe i – jak może się błędnie wydawać – bardziej prestiżowe napoje. Chory uzależniony od whisky czy wina zmaga się bowiem dokładnie z tym schorzeniem, co osoby sięgające po najtańsze trunki. Wymaga więc takiego samego postępowania i tych samych metod świadczonych przez ośrodki leczenia uzależnień.

Jakie objawy powinny jednak skłonić nas poszukania pomocy? Co sprawia, że lekarz może stwierdzić u danego pacjenta uzależnienie od alkoholu i rozpocząć skuteczne leczenie alkoholika? Tu najważniejsze okazują się następujące objawy:

  • niedająca się opanować chęć do sięgnięcia po alkohol;
  • pojawienie się symptomów zespołu odstawienia (tu wyróżnić należy przede wszystkim ból głowy, nudności, wymioty i biegunki, drgawki, nadciśnienie, zaburzenia nastroju takie jak lęk i rozdrażnienie, suchość śluzówek oraz rozszerzone źrenice);
  • poczucie, że spożycie alkoholu niweluje wspomniane wyżej dolegliwości);
  • zwiększenie tolerancji na alkohol – chory musi wypić go więcej, by poczuć jego działanie;
  • kontynuowanie picia nawet mimo zdawania sobie sprawy z tego, jak dewastujący wpływ na zdrowie i życie społeczne ma spożycie alkoholu;
  • zaniedbanie innych sfer życia – pracy, znajomych, życia rodzinnego czy dotychczasowych pasji.

Leczenie w ośrodku odwykowym należy zacząć jak najszybciej po stwierdzeniu nawet części ze wspomnianych objawów. W przeciwnym razie choroba będzie nadal postępowała, powodując wiele negatywnych skutków. Jeśli chodzi o zdrowie osoby uzależnionej, do najgroźniejszych następstw alkoholizmu należy zaliczyć z całą pewnością:

  • marskość wątroby;
  • zaburzenia neurologiczne;
  • poważny spadek odporności;
  • niedożywienie i wynikające z niego ogólne wyniszczenie organizmu;
  • trwałe odwodnienie;
  • zapalenie żołądka;
  • postępujący zanik mięśni;
  • zaburzenia psychiczne – przede wszystkim psychozy oraz brak zdolności kontrolowania agresji.

Leczenie alkoholizmu, by było skuteczne, musi cechować się holistycznych podejściem, bo alkoholizm jest nie tylko „chorobą duszy” – dotyka również ciała chorego. Dlatego tak ważne jest, by odbywało się ono w dobrym ośrodku leczenia uzależnień, którego personel skupi się nie tylko na psychoterapii, ale też wdroży odpowiednie leczenie farmaceutykami. Ważna jest również opieka nad chorym oraz rozpoczęcie leczenia ewentualnych schorzeń wynikających z nadużywania alkoholu.

źródło: Portal Miasta Jaworzna

25 października 2020