Niepełnosprawność

Lądek Zdrój. Czwarta edycja projektu „Taniec i niepełnosprawność”

Większa dostępność sektora kultury i sztuki dla wszystkich uczestników –  także dla osób z niepełnosprawnością – to główny cel projektu „Taniec i Niepełnosprawność”. 29 czerwca ruszyły laboratoria w Lądku-Zdroju zorganizowane w ramach 4. edycji tego projektu.

Organizatorem projektu Taniec i niepełnosprawność jest Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. Sfinansowany został ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Tegoroczne laboratoria zgromadziły dziesięcioro uczestników, którzy pracować będą pod okiem Tatiany Cholewy – tancerza z niepełnosprawnością i choreografa i Alicji Czyczel – choreografki i edukatorki. Tematem zajęć prowadzonych w przestrzeni miejskiej, będą: regeneracja, troska, ukojenie i równowaga.

Podsumowaniem warsztatów będzie pokaz, który odbędzie się 7 lipca 2022 r. w ramach Międzynarodowego Festiwalu Tańca im. Olgi Sawickiej.

– Przekraczanie granic, a jednocześnie regeneracja, troska, ukojenie i równowaga to hasła tegorocznej edycji projektu Taniec i niepełnosprawność, idealnie pasujące do Lądka Zdroju, w którym właśnie rozpoczęły się warsztaty. Cieszymy się, że wśród uczestników są osoby z całej Polski – tancerze i miłośnicy tańca z różnego typu niepełnosprawnościami m.in. ruchowymi, narządów wzroku, a także pedagodzy tańca. Dzięki temu możemy realizować nasze cele jakimi są podniesienie liczby polskich artystów tańca działających w obszarze sztuk performatywnych, a także budować środowisko pedagogów tańca, którzy nie będą bali się pracy z osobami z niepełnosprawnością. Poprzez te działania chcemy wpływać na sektor kultury by był bardziej dostępny – powiedział Maciej Seniw – kierownik Działu Programowego Departamentu Tańca NIMiT.

Źródło: oprac. za nimit.pl. Zdjęcie ilustracyjne – fot. Shutterstock.

1 lipca 2022