Aktualia

Kraków. Otwarto pierwszy w mieście sklep socjalny

W poniedziałek, 3 października 2022 roku, w Krakowie został otwarty „Dobry Sklep” – pierwszy tzw. sklep socjalny. Placówka mieści się przy ul. Siemaszki 31 (Prądnik Biały). Oferowane tam produkty sę tańsze niż w innych sklepach, ale nie każdy zrobi zakupy w „Dobrym Sklepie”.

Sklep socjalny przeznaczony jest dla osób w trudnej sytuacji materialnej. Artykuły będą w nim sprzedawane w niższych cenach. Będą tam mogły robić zakupy m.in. osoby ze skierowaniem z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. To pierwszy taki sklep w Krakowie. Dochód uprawnionych do skorzystania ze sklepu nie może przekraczać 200 proc. kryterium dochodowego, o którym jest mowa w ustawie o pomocy społecznej. W przypadku osób samotnie gospodarujących to kwota 1 552 zł netto, a w przypadku osób w rodzinie to 1200 zł netto.

Każda z osób, która ma uprawnienia do korzystania ze sklepu, otrzyma imienną kartę z numerem PIN do wykonywania transakcji. Na karcie będą zapisane punkty przyznane na dany miesiąc, które można wykorzystać przez okres 30 dni od daty aktywowania ich na karcie. Każdej z grupy produktów będą przyporządkowane punkty oznaczające ich wartość. Szczegółowa tabela punktów będzie dostępna na terenie sklepu socjalnego. Niewykorzystane punkty nie będą przechodzić na kolejny okres i nie podlegają wymianie na środki pieniężne.

W „Dobrym Sklepie” będzie można nieodpłatnie otrzymać artykuły spożywcze maksymalnie dwa razy w tygodniu, w okresie wskazanym na skierowaniu. W placówce będą organizowane bezpłatne warsztaty edukacyjne również dla lokalnej społeczności w zakresie zdrowego żywienia.

Uruchomienie tego sklepu jest poszerzeniem oferty pomocy dla mieszkańców miasta, którzy są w trudnej sytuacji życiowej i mają trudności z racjonalnym wykorzystywaniem przyznanej pomocy finansowej. Pracownicy sklepu będą także pomagali i doradzali przy wyborze produktów, tak aby były one zróżnicowane i pełnowartościowe.

Sklep prowadzony jest przez Bank Żywności w Krakowie na podstawie zawartej umowy z Gminą Miejską Kraków. Podpisana umowa obowiązuje strony do marca 2025 roku. Do końca umowy wysokość środków przeznaczonych przez miasto na prowadzenie sklepu wynosi 885 tys. złotych.

Źródło: oprac. za krknews.pl. Zdjęcie ilustracyjne – fot. Shutterstock.

3 października 2022