Bezdomność

Kraków. Osobom bezdomnym doskwiera brak kąpieli

Dzieło Pomocy św. Ojca Pio założone przez kapucynów w Krakowie pomaga każdego roku 1600 osobom bez domu. Z okazji 19. urodzin uruchomiło zbiórkę, która pomoże sfinansować kąpiele podopiecznych.

Link do zbiórki: https://zrzutka.pl/jzxwez

W prowadzonej przez Dzieło łaźni osoby bezdomne mogą wziąć prysznic, ogolić się, zadbać o higienę. To często pierwszy krok do zmiany ich sytuacji życiowej. Poszukiwanie pracy, wyrobienie dokumentów, a nawet wizyta w urzędzie są niemożliwe bez zadbania o higienę. Często wielkie zmiany w życiu podopiecznych Dzieła zaczynają się od… małego kroku – kąpieli!

Nawet 37 potrzebujących dziennie korzysta z łaźni prowadzonej przez Dzieło Pomocy św. Ojca Pio. Ta liczba stale wzrasta. Rocznie w Dziele odbywa się ponad 6 tysięcy kąpieli. A miesięczny koszt kąpieli dla jednej osoby to 45 zł. Obliczono, że półroczny koszt kąpieli dla stu osób to 27 tys. zł. Zbiórka potrwa do 30 września 2023 roku. Zebrane środki organizacja przeznaczy na media (koszt wody, energii elektrycznej), a także kosmetyki i środki higieniczne (żele pod prysznic, szampony oraz maszynki i pianki do golenia).

***

Dzieło Pomocy św. Ojca Pio jest organizacją pożytku publicznego, która powstała 19 lat temu z myślą o ludziach, którzy utracili swój dom. W miejscu tym w prawdzie i równości pracownicy, bracia kapucyni i wolontariusze towarzyszą osobom bezdomnym w ich drodze do samodzielnego życia. Fachowe i wszechstronne wsparcie udzielane ponad 1600 podopiecznym rocznie odbywa się w prowadzonych przez Dzieło Centrach Pomocy – przy ul. Loretańskiej 11 i ul. Smoleńsk 4 w Krakowie. Oprócz pomocy doraźnej – możliwości kąpieli, wymiany i wyprania odzieży – w Centrach udzielane jest również wsparcie specjalistyczne: socjalne, zawodowe, prawne i duchowe. Dodatkowo Dzieło Pomocy św. Ojca Pio prowadzi 12 mieszkań wspieranych. Dzieło Pomocy św. Ojca Pio od wielu lat angażuje się również w akcje społeczne mające na celu zwrócenie uwagi otoczenia na problem, jakim jest bezdomność. Staje się tym samym głosem zapomnianych, zepchniętych na margines i uwięzionych w krzywdzących stereotypach osób bez domu.

Źródło oprac za: misyjne.pl. Zdjęcie ilustracyjne – fot. Shutterstock.

24 września 2023